Helenistička astrologija

  • 51 Odgovora
  • 35895 Pregleda

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #46 poslato: Mart 03, 2013, 12:47:47 posle podne »
Lepo Mina, a sad ako hoćeš da daš pravi doprinos forumu, mogla bi neke stvari koje prepoznaješ kao bitne da prevedeš i iskoristiš ono što mi ostali nemamo a to je poznavanje jezika, da i ova tema ne bi postala poligon za jalove rasprave.
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže mina

  • *****
  • 192
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #47 poslato: Mart 03, 2013, 01:08:42 posle podne »
Tetrabiblos je prevodjen vise puta koliko sam upoznata, ukoliko u samom  prevodu koji imate na engleskom Tetrabiblosa postoje pasusi ili poglavlja koja su po vama lose ili neprecizno prevedena recite koji je to deo i ja cu sa svojim skromnim znanjem prevesti sa grckog.

Isto vazi i za Retorijusovo delo i ostalα koji su na ovim linkovima, jer Valensa ne mogu trenutno da pronadjem online na grckom...
Dakle vi ste ih citali na engleskom, ja odredjene knjige imam naravno i na engleskom i prevod se lako da uporediti sa izvornog grckog...ukoliko ima nesto sto mislite da treba...


Uopste ne mislim Miki da se raspravljam ;)

*

Van mreže Eoja

  • ***
  • 32
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #48 poslato: Mart 12, 2013, 07:24:56 posle podne »
Umoljava se Nataša da ne štedi na enteru, oči mi iskapaše  :D.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #49 poslato: Mart 12, 2013, 08:13:41 posle podne »
Sace Nata da zavrsi najdosadniji od svih njenih tekstova. Taman uz kisu da vam krvni pritisak oborim i uspavam vas sve odreda  :read2:
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #50 poslato: Mart 13, 2013, 07:18:13 posle podne »
Molim te iz tri dela, nemoj da zagudiš 2000 redova u čast Homeru
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Ivan

  • ****
  • 54
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #51 poslato: Decembar 19, 2015, 08:45:23 pre podne »
Svaki zodijački znak, osim domicilnog poseduje još dva planetarna vladara. Ovi se zovu združeni domicilni vladari, i nalaze se međusobno trigonalno. O ovoj doktrini pisao je Antioh u 5. poglavlju I knjige. Ono što je specifično za ovog autora je da on ne govori o klasičnim "triplicitetima", izdvojenim grupama koje imaju svoje vladaoce, niti im određuje nikakvu elementalnu pripadnost! Ono što je bitno je da dodeljivanje elemenata triplicitetima nije svojstveno ni za druge helenističke autore, npr. za Trasila, Retorijusa, Ptolomeja čak i  za Doroteja, koji svoju doktrinu umnogome zasniva baš na triplicitetima. Jasno je dakle, da postoje dve škole; jedna koja triplicitete povezuje sa elementima, druga koja to ne čini.


Schmidt smatra da je doktrina združenih domicilnih vladara bila osnov za razvoj sistema tripliciteta koje poznajemo danas.


Izložiću neka svoja razmatranja vezana za ovu tematiku.


znaci                                                 združeni domicilni vladari prema Antiohu


Ar                                                                             So, Ju
Le                                                                             Ma, Ju
Sa                                                                             Ma, So


Ta                                                                             Me, Sa   
Vi                                                                              Ve, Sa
Cp                                                                             Ve, Me


Ge                                                                             Ve, Sa
Li                                                                               Me, Sa
Aq                                                                             Ve, Me


Ca                                                                              Ju, Ma
Sc                                                                              Ju, Mo
Pi                                                                               Ma, Mo


Kada iz svake triplictetne grupe uklonim planetu koja joj ne pripada po sekti i sortiram triplicitete prema prirodnom kretanju elemenata unutar sublunarne sfere, dobijam sledeća vladarstva:


                                                                                            D       N


Ar                                                                             
Le      (vatra)                                                                        So,    Ju
Sa


Ge                                                                                       
Li       (vazduh)                                                                     Sa,    Me
Aq


Ca
Sc      (voda)                                                                         Ma,    Mo
Pi
                                                                     
Ta
Vi       (zemlja)                                                                      Me,     Ve
Cp
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2015, 08:57:45 pre podne od strane Ivan »
Being asked to what end he had been born, he replied,
"To study the Sun and Moon and the heavens."

Diogenes Laërtius, speaking of Anaxagoras.