Embolizmicke lunacije

  • 22 Odgovora
  • 17287 Pregleda
*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Embolizmicke lunacije
« poslato: Februar 20, 2013, 07:32:46 posle podne »
Embolizmicke lunacije su pozna tradiconalno astroloska prediktivna metoda afirmisana od strane Plasidusa deTita u 17. veku, u delu "Primum Mobile". Zasniva se na simbolickoj vezi svake ponovljene lunarne faze iz natalnog dijagrama i jedne godine zivota. Tehnicki i u svakom drugom smislu, embolizmicke lunacije predstavljaju, u sustini, varijantu solarnog povratka kakav se koristio u helenskoj astroloskoj epohi. Dok se grcki solar zasniva na povratku Meseca na natalni stepen u vreme boravka Sunca u natalnom znaku, embolizmicka lunacija se zasniva na egzaktnom ponavljanju natalne lunarne faze nezavisno od zodijacke pozadine. Oba metoda ideju izvode iz ponovljenog luminarnog odnosa u vremenskoj perspektivi, s tim sto je, poput sekundarnih progresija, embolizmicka lunacija bliza samom trenutku rodjenja. Funkcionisu poput solara, jednostavno se tumace prema najvaznijim horokopskim faktorima, s akcentom na natalnu kucu u koju pada ascendent lunacije i kucu u koju padaju sami luminari u ponovljenom odnosu. Iako verujem da postoji softver za njihovo izracunavanje ovde cu metod detaljno izloziti. Ovaj sistem se u praksi pokazao kao sistem koji ponavlja obrasce iz natalnog dijagrama i to narocito prema stanju dispozitora prvih faktora analize.

Embolizmicke lunacije se zasnivaju na sinodickom lunarnom ciklusu od 29 dana 12h 44m koji predstavlja vreme izmedju prve i zavrsne lunarne faze i razlikuje se od sideralnog meseca koji podrazumeva jedan Mesecev obrt oko Zemlje prema stelarnoj referenci (pozadini fiksnih zvezda). Razlike nastaju usled ukrstanja dva sistema: sistema Zemlja-Mesec prema obrtu oko Sunca i sistema Mesecevog orbitiranja oko Zemlje. Sideralni mesec traje 27,32 konvencionalna dana.

Prvih 29 dana 12h 44 m posle rodjenja predstavljaju prvu godinu zivota, drugi takav ciklus, drugu godinu itd. Kako solarna godina ima 12 meseci, 12 embolizmickih lunacija u tom periodu u zbiru imaju 11 dana manje pa je takva lunarna godina za izneti broj kraca od solarne. Ovih 11 dana predstavljaju primarnu konstantu u matematickoj racunici za ovaj metod. Progresiranje Meseca iz pozicije godisnjeg embolizmickog dijagrama vrsi se prema velicini od 32.5 lucna stepena za jedan mesec u godini, a Sunca prema velicini od 2.5 stepena za jedan mesec u svakoj godini.

Zarad lakseg pracenja iznecu embolizmicku lunaciju za 2006. godinu, godinu moje prve trudnoce i rodjenja deteta. Ponovicu, rodjena sam 17.3.1972. u 13.45. U Beogradu.

Prvo sto radimo je da utvrdimo luk lunarne faze u natalu. U mom slucaju taj luk iznosi 28.46. Uvek uzmite za meru luk fortune prema dnevnoj formuli jer trazimo lunarne faze, ne odnos SO i MO.

Drugo sto radimo je da godinu rodjenja oduzimamo od analizirane godine.

  2006
- 1972
------------
      34

Dakle, trazimo 34. lunaciju posle mog rodjenja, odnosno 34. put ponovljeni luk od 28.46 stepeni.

Broj trazene lunacije dalje delimo sa 12 koji predstavlja broj meseci u jednoj godini i to tako sto trazimo celi broj, a razliku izdvajamo da bi je kasnije dodali.

34/12=2 cela, odnosno, 24 (2*12)

  34
- 24
--------
  10

Dobijenu vrednost od 2 cela mnozimo sa prvom konstantom od 11 dana razlike izmedju lunarne i solarne godine.

2*11=22

Sada broj celih lunacija (2) dodajemo na datum rodjenja tako sto rezultat pretvaramo u godine. Tako 17.3.1972. sa dodatom 2 daje 17.3.1974. Od ovog datuma oduzimamo 22 dana iz pretposlednje racunice i tako dolazimo do 24.2.1974.

Na ovaj datum dodajemo vrednost 10 iz druge racunice (razlika izmedju broja lunacija i dobijene cele vrednosti) tako sto tu vrednost pretvaramo u mesece. Dobijeni datum je 24.12.1974. (10 meseci na februar 1974.) Ipak, ovo je samo okvirni datum pa dalje trazimo njemu najblizi dan kada je ponovljen natalni luk MO u rastu od 28.46. stepeni od SO. Sve dalje stelujete preko softvera tako sto pomerate dane. Prvo okvirno ciljate koliko dana treba korigovati u odnosu na okvirni datum da bi MO prema SO bio na jedan znak u rastu i tako dalje, do dobijene egzaktne razdaljine. Dobijeni tacni datum i vreme 34. embolizmicke lunacije od trenutka mog rodjenja je 16.12.1974. u 6.10. am u Beogradu.

Prvo gledamo gde dobijeni asc pada. Pada tacno u moju natalnu 5. gotovo egzaktno na isti brojni stepen kao i stepen asc, ali u moju 5. Asc za dobijeni datum i vreme je na 11. Sa u mojoj 5. SO je, takodje, tu u Sa, u natalnoj 5. a 1. embolizmickoj, a MO u istom znaku u kom i natalni vladar 5. i dispozitor dve tacke dece, JU u Co. JU, vladar asc lunacije i SO lunacije je blizu natalne tacke dece (jedne od dve) u Pi, u znaku natalnog SO, vladara natalnog asc. Dakle, vrlo jednostavno, asc lunacije u 5. natala sa SO u 5. i MO u znaku natalnog vladara 5. Progresiranje MO velicnom od 32.5 za jedan kalendarski mesec na period porodjaja  koji se desio za nesto vise od 5 meseci od rodjendana, tacnije 30.8.2006. MO pozicionira na oko 20 Ca sto je 180 od startne njegove pozicije, u 12. natalnu moju kucu, a blizu embolizmickog SA. 12. kuca je kuca porodjaja prema Pavlu iz Aleksandrije.

Druga embolizmicka lunacija koju sam izabrala za ovu prezentaciju jeste lunacija za godinu kada sam upoznala i zapocela vezu sa svojim suprugom. Radi se o periodu zime 1993. godine, pred sam kraj jedne i pocetak naredne embolizmicke lunacije. Pogledala sam dve uzastopne lunacije zbog ukrstanja ciklusnih perioda. Prva od ove dve desila se 28.10.1973. u 16.30. Asc lunacije pada na 5 Ta, u znak natalne VE koja pada u 1. kucu lunacije, blizu asc. Zanimljiva je slika koja se prvo uocava. SO lunacije tacno na dsc, MA, vladar 7. kuce lunacije i SO dispozitor u znaku asc, u Ta. Prilicno jasan opis dogadjaja preko natalne VE u prvom planu, i postavke vladara 7. u 1. uz SO u 7. Vladar asc lunacije (vladar godine) je VE koja stoji u znaku 9. kuce, kod vrha 9. tacno na asc mog supruga (kasnije uoceno). VE je i dispozitor vladara 7. lunacije i stoji u 9. U natalu, dispozitor natalnog vladara 7. je ME u 9. Ponovljena situacija sa dispozitorom glavnog aktera. Ja sam njega upoznala na fakultetu, na ispitu iz Rimskog prava.

Lunacija u sledu pada 27.11.1973. u 12h pm. Asc lunacije je na kraju Aq, ali u mojoj natalnoj 7. kuci. MO lunacije tacno 180 SA lunacije (vladar asc lunacije i dsc natala). Interesantan je i MA lunacije koji se nasao tacno na mom natalnom MO. MA je dispozitor vladara 7. lunacije i ovde je naglasen preko veze sa natalnim MO, a u znaku natalne 9. kuce.





« Poslednja izmena: Februar 21, 2013, 02:11:12 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #1 poslato: Februar 21, 2013, 09:30:46 posle podne »
Da probamo metod na Dz.F. Kenediju. Rodjen, prema raspolozivim podacima, 29.5.1917. u 15 h, u Nju Jorku. Ubijen 1963, sa punih 46 godina zivota. Dakle, njegova 46 lunacija ima tri cele solarne godine, odnosno 36 jedinica (3*12), a razlika izmedju 46 i 36 je deset konvencionalnih meseci. Tri cela su tri godine koje se dodaju na datum rodjenja pa tako dobijamo 29.5.1920. Od ovoga oduzimamo 33 dana jer konstanta 11 (razlika izmedju solarne i lunarne sidericke godine) se mnozi sa prvom vrednoscu celih solarnih godina. Okvirni datum za dalje traganje je 26.4.1920.

Njegov natalni luk fortune iznosi 99.22. Datum koji ponavlja ovaj luk oko 26.4.1920 je bas taj 26.4.1920. a dobijeno vreme egzaktnog luka je 1.58.am. Za ovaj datum i ovu godinu, te poziciju Nju Jorka (mesta rodjenja) postavljamo dijagram embolizmicke (46.) lunacije od njegovog rodjenja, a godinu smrti.

Kako sam vec na pocetku rekla, ovaj metod je prilicno jednostavan i direktan te ne zahteva dubiozne i detaljne analize. 8. kuca ove lunacije pada na njegov natalni asc sve sa r MA u Li, u toj 8. a 1. natalnoj. MA natalno je anareta jer je najblizi vrhu natalne 8. kuce u kojoj stoji. MO embolizmicke lunacije je 90 taj MA, a SO lunacije stoji u natalnoj 8. Ponovicu da pozicije luminara su od najveceg znacaja uz poziciju asc. Lunarni cvor i to juzni je tacno na vrhu natalne 8. (Plasidus sistem).

Vladar asc lunacije r SA je u znaku natalnog MO, a 8. znaku lunacije (znaku smrti) i preko dodekatemorije pada na natalni asc i  MA embolizmicke lunacije u 8. Plasidus kucu. MA je natalni dispozitor jedne od tacaka smrti u Ar. Smrt se desila tacno 7 meseci od datuma lunacije. 7*32.5=227.5. Kada ovaj luk dodamo na stepen embolizmickog MO dolazimo do 3. Ar. Na 2. stepenu Ar natalno mu stoji jedna od tacaka smrti. Tako dolazimo do direktne veze MO i tacke smrti u vreme ubistva.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #2 poslato: Februar 21, 2013, 09:41:23 posle podne »
A jel bi mogla samo da objasnis kako se dobija velicina luka? Nisam to najbolje razumela jer vidim decimale se koriste ne stepeni i minuti.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #3 poslato: Februar 21, 2013, 09:46:51 posle podne »
Prosta razlika izmedju SO i MO. Kenedi natalno ima SO na 17 stepeni 50 minuta Ge, a MO na 17 stepeni 12 minuta Vi (zavisi od programa, razlike znaju da budu po koji minut, ne menja na stvari bitno). Razmak izmedju SO i MO pozicije kod njega je 99 stepeni 22 minuta. Izracunas taj razmak i kasnije ga trazis u odgovarajucem datumu tako sto stelujes karte dok ne dobijes egzaktni luk kao u natalu. Naravno, lakse je sa softverom, ali ja isti nemam sa ovom opcijom pa moram peske.

Ja pisem tako. Kada kazem 99.22. mislima 99 stepeni i 22 lucna minuta.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #4 poslato: Februar 21, 2013, 10:36:08 posle podne »
Ok, na prvom primeru sam racunala tako ali sam se nesto bila zbunila. Dobro je sto sam pitala sada sam sigurna kako treba. Tnx.

*

Van mreže Cherry

  • *****
  • 258
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #5 poslato: Februar 21, 2013, 11:27:36 posle podne »
Mislim da se u softverima ovo zove Povratak uglovne faze, pa se izaberu Sunce i Mesec.. postojala je opcija u ranijim verzijama Janusa, a skoro sam našla negde, ali ne mogu da se setim gde..

Povratak uglovne faze So/Mo se dešava jednom mesečno, pa ja nisam te faze pratila, ali jesam povratka uglovne faze Ve/Ma..rekoh to da probam pošto su vladari I i VII, da li se vidi nešto za ljubav. I mislim da sam nešto našla, ali pošto sam to radila odavno, morala bih da pogledam opet.. Ne znam da li je uopšte ta logika da gledam Ve i Ma bila dobra. :)

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2013, 11:36:31 posle podne »
U Janusu 3.0. postoji opcija Phase Angle u okviru Return ikonice. Izabere se Sun/Moon, ali program radi za godinu koju odaberes, a ne simbolicku projekciju. Recimo, za 2006. ne racuna 34. lunaciju od rodjenja vec horoskop iste faze za realnu 2006. Pogledacu 4.3. verziju.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cherry

  • *****
  • 258
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #7 poslato: Februar 22, 2013, 12:01:49 pre podne »
Sada sam gledala u 4.1 Portable verziji, isto je. Izbacuje za godinu, nije onda to baš to.

Ipak meni se ove faze Ve/Ma baš uklapaju, ima ih samo 3 u skorijem nekom vremenu (jer je Ve retro pa se ne dešavaju svake godine). 2002. i 2009. su se poklopile sa ulaskom u veze..tačnije u jedan ciklus veza koji su otvorile te veze.
Sledeća je 2015.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #8 poslato: Februar 22, 2013, 12:04:59 pre podne »
Jednako je i u 4.3. To sto ovi softveri izbacuju je, zapravo, povratak lunarne faze u kalendarskoj godini u okviru jednog konvencionalnog meseca od 30 dana. Nama treba opcija sekundarnih progresija sinodickog (ne sideralnog) MO po kljucu 1 sinodicki mesec-jedna godina zivota.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #9 poslato: Februar 22, 2013, 12:16:40 pre podne »
Obečavajuča tehnika. Sad sam proverio za svoju prošlu godinu, i iako imam naznake u ostalim tehnikama, zapanjujuče je kako karta ove embolizmične lunacije ide u saglašnšču sa istim.

U Morinus softver je vrlo lako pratiti ovo putem Elekcione alatke koja dozvoljava vizuelno pomeranje godine, mesece, dane, sate i minute.
Možda je bolje da ovo objasnim na temu gde sam dao uvod u Morinus softver, samo da nađem vreme.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #10 poslato: Februar 22, 2013, 07:50:51 pre podne »
Mogao bi, tamo na temi za softver, kada budes imao vremena.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #11 poslato: Februar 22, 2013, 10:37:59 pre podne »
Mogao bi, tamo na temi za softver, kada budes imao vremena.

Evo sada uz kafu  ;D
Lakse bi mi bilo da iskoristim tvoj natal sa ovim primerom koji si prilozila?

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #12 poslato: Februar 22, 2013, 10:39:06 pre podne »
Moze.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #13 poslato: Februar 22, 2013, 01:50:36 posle podne »
Mene sada zanima predvidjanje na osnovu ove metode. Npr. brak, to nam je blisko. Da li bismo sada trebali racunati recimo od sadasnjih godina koliko imamo pa te naredne lunacije za 10 godina npr i onda gledati koja se uklapa u smislu Asc i pozicija embolizmickih planeta sa natalnim?

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Embolizmicke lunacije
« Odgovor #14 poslato: Februar 22, 2013, 01:57:46 posle podne »
Otprilike. Moras uraditi sve te lunacije za buduce neke godine i gledati gde je tvoj natalni asc u vezi sa 7. lunacije ili obratno, ili su SO ili MO lunacije u tvojoj 7. ili je natalna VE na uglu lunacije ili VE lunacije na tvom uglu (narocito asc, mc ili dsc). Primetila sam da i znak moze da zameni glavne aktere u smislu znakova Ca i Le (znaci SO i MO) pa gde oni padnu u lunaciju, to je polje znacajno. Tacka braka, takodje, ako se nadje na asc lunacije ili MO lunacije, s tim sto za veze valja gledati i VE tacke (jedna od 7 hermetickih glavnih i ona VE tacka koja podrazumeva projektovanu udaljenosti VE od asc prema istoj meri od dsc, u VE hemisferi). Opet, ni ova tehnika nista novo nece dati ako natal ne obecava brak.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com