Natalna astrologija (primeri)

  • 1425 Odgovora
  • 640773 Pregleda
*

Van mreže Cherry

  • *****
  • 258
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #855 poslato: Februar 28, 2013, 10:54:01 posle podne »
Meni je u narednom solaru Mars u natalnom znaku a u VIII solarnoj kući, a profekcijski je vladar godine a aktivira se i preko ascenzija..
Da nije u VIII bio bi savršen solar..biće zanimljivo naknadno da vidim šta mi se desilo..

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #856 poslato: Februar 28, 2013, 11:22:47 posle podne »
Meni je u narednom solaru Mars u natalnom znaku a u VIII solarnoj kući, a profekcijski je vladar godine a aktivira se i preko ascenzija..
Da nije u VIII bio bi savršen solar..biće zanimljivo naknadno da vidim šta mi se desilo..

Opet vi sa divizijama  ;D
Pada u 9 znak, ipak.
Ja bi se vise brinio da bi bio u raku nego ovako.
« Poslednja izmena: Februar 28, 2013, 11:27:51 posle podne od strane Ile »

*

Van mreže Cherry

  • *****
  • 258
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #857 poslato: Februar 28, 2013, 11:27:58 posle podne »
E da stvarno,
al svakako ima kvadrat sa natalnim Sa sad videh i to 8) Stvarno Sa mi se provlači dugi niz godina kroz sve prediktivne tehnike, nikako da ga se rešim..
po nekoj logici stvari trebalo bi da završim fakultet i da se zaposlim u tom solaru, a ovaj Ma bi mogao imati veze eventualno sa babom i dedom, pošto su stari dosta..(al nekako pa sve imali i 100 godina bude teško kada dođe to neminovno)..
« Poslednja izmena: Februar 28, 2013, 11:31:04 posle podne od strane Cherry »

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #858 poslato: Februar 28, 2013, 11:45:56 posle podne »
Citat
Tematika mu potpada pod 8. jer je u tome znaku.

Znaci presao si na onu "Dyksovu" rekomendaciju, ili jos uvek koristis divizije za tematske smernice zajedno sa whole-signs?  ;D

Whenever in doubt, let thyself be guided by the whole signs  :D

Uvijek sam i koristio kombinaciju( otkad se sretoh sa Birchfieldovim tumacenjima) ali tematski gledao mislim da znaci daju bolje odrednice.
« Poslednja izmena: Februar 28, 2013, 11:50:25 posle podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #859 poslato: Februar 28, 2013, 11:55:33 posle podne »
Citat
Tematika mu potpada pod 8. jer je u tome znaku.

Znaci presao si na onu "Dyksovu" rekomendaciju, ili jos uvek koristis divizije za tematske smernice zajedno sa whole-signs?  ;D

Whenever in doubt, let thyself be guided by the whole signs  :D

Uvijek sam i koristio kombinaciju( otkad se sretoh sa Birchfieldovim tumacenjima) ali tematski gledao mislim da znaci daju bolje odrednice.

 
Da ti kazem iskreno i mene me iskustvo vodi sve vise u tom smeru, sve dok odjednom se ne pojavi ni od kud neka indikacija da mi divizija nekako daje bolja tematska indikacija koju eto, nikako ne mogu da zaobidzem. Tako da, jos uvek se nisam odrekao divizija sto se tematskih odrednica tice, ali jacu tezinu stavljam polozaj po znaku, svakako.  :smiley:

Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #860 poslato: Mart 01, 2013, 12:04:16 pre podne »
Podstakla si me Cherry nesto da pogledam solar kada sam imala prvi poljubac, kao smo nesto bili zajedno nekoliko dana/nedelja, ne secam se. Elem, Saturn bio na desc solara hahah. A Jupiter retrogradan i u Jarcu hihihi. Simptomaticno je da mi je Jupiter bio retrogradan i aspektovao Fortunu za ulazan u te neke veze koje kao imaju neki znacaj. Mada pokusavam da skontam tu moju kao najduzu vezu sta je to dalo da ona nekako opstane astroloski gledano. Ovako znam sta je, sve me slusao hahah a i bila je godina kada se polagao prijemni pa sam bila fokusirana na skolu nije mogao toliko brzo da mi dosadi. Definitivno sam skontala koji je moj problem sa muskarcima, mislim pored ostalog i ta moja nestana priroda jer nekako partner mora da mi bude zanimljiv i da imamo te neke drugarske /socijalne aktivnosti jer mi inace svakodnevno gledanje u oci jako brzo dosadi. Mora biti neki dinamican ,zanimljiv tip, fokusiran na mene i moje potrebe hahahah. Bas cu ga naci  :D :D :D

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #861 poslato: Mart 01, 2013, 12:04:31 pre podne »
Ile, nema tu definitivne odrednice jer se filozofski sve varijante mogu opravdati. Kako ti unutrasnji glas prema svakom posebnom slucaju kaze, ti postupi. Logiciranje i racionalizacija sluze za zagrevanje, zakljucak ce vec doci prema zasluzi vremenskog trenutka. Ne opterecuj se. Vazno je da razumes, ostalo prepusti visim sferama.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #862 poslato: Mart 01, 2013, 12:05:17 pre podne »
Na primer, ako vec koristi "Helenisticku" Astrologiju, zasto koristi romanske ekvivalente grckih bogova i imena planeta? Zasto umesto Kronos kaze Saturn a umesto Afrodita kaze Venera? Nije problem sto ne-helenisticki orijentisani astrolozi koriste romanske ekvivalente, ali ako sebe nazivas helenisticki astrolog, ili onaj koji koristi principe helenisticke astrologije iskljucivo (sad bi opet rekao da on nije rekao to) onda je absurdno da koristis romanske ekvivalente helenske astroloske terminologije.

Ne znam koji vam je taj, ali sa ovim se ne bih složila...
Ja mnogo više naginjem helenističkoj astrologiji, ali ne pada mi na pamet da lomim jezik sa grčkim izrazima i da sad menjam potpuno način govora/pisanja. Meni to nema nikakve veze.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #863 poslato: Mart 01, 2013, 12:16:40 pre podne »
Pocinje segregacije unutar jedne tradicije. Nije Judejski narodni front, vec Narodni front Judeje. Ako ste gledali Brajanovo zitije, shvaticete o cemu govorim. Kako bi obezbedili nekakve imaginarne pozicije za sebe, pocinju da se deklarisu kao helenski ili srednjevekovni ili renesansni astrolozi. Ne samo da je apsurdno coveku postliberalne epohe da za sebe tvrdi ovakvu ekskluzivu (jer predznak helenski pretpostavlja citav splet svetonazorskih principa i modusa zivljenja), vec je i nesvrsishodno za odbranu jedne krajnje jednostavne ideje koja se tice onoga sto smo opredelili da je savrseno svojstveno celokupnoj tradicionalnoj astrologiji. Jezicke apologete bi ovakvu tendenciju cak nazvale kicem.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #864 poslato: Mart 01, 2013, 12:29:32 pre podne »
Na primer, ako vec koristi "Helenisticku" Astrologiju, zasto koristi romanske ekvivalente grckih bogova i imena planeta? Zasto umesto Kronos kaze Saturn a umesto Afrodita kaze Venera? Nije problem sto ne-helenisticki orijentisani astrolozi koriste romanske ekvivalente, ali ako sebe nazivas helenisticki astrolog, ili onaj koji koristi principe helenisticke astrologije iskljucivo (sad bi opet rekao da on nije rekao to) onda je absurdno da koristis romanske ekvivalente helenske astroloske terminologije.

Ne znam koji vam je taj, ali sa ovim se ne bih složila...
Ja mnogo više naginjem helenističkoj astrologiji, ali ne pada mi na pamet da lomim jezik sa grčkim izrazima i da sad menjam potpuno način govora/pisanja. Meni to nema nikakve veze.

Ti "naginjes" helenistickoj astrologiji, ali nisi helenisticki astrolog par excellence.
Kad pocnes da citas dela Helenskih autora na originalnim starogrckim (kao sto bi svako pravi helenisticki astrolog to trebao znati), onda primetices koliko je absurdno izgovarati Stepen na mesto "Moira", ili Venera umesto Aphrodite. Radi se o jednoj dubljoj filozofiji koja jest povezana sa jezikom, i to na veoma dublje nivo.
Znaci da se razumemo, ja ne pricam o onima koji "naginju" helenistickoj astrologiji, nego oni koji je propagiraju i koriste "iskljucivo".

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #865 poslato: Mart 01, 2013, 12:41:39 pre podne »
Ile, nema tu definitivne odrednice jer se filozofski sve varijante mogu opravdati. Kako ti unutrasnji glas prema svakom posebnom slucaju kaze, ti postupi. Logiciranje i racionalizacija sluze za zagrevanje, zakljucak ce vec doci prema zasluzi vremenskog trenutka. Ne opterecuj se. Vazno je da razumes, ostalo prepusti visim sferama.

Nemoj da nas modernisti cuju, pomislice da relativiziramo stvari; a to je njihova bazicna filozofija zivljenja i astrologiziranja: relativizam  :D

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #866 poslato: Mart 01, 2013, 12:44:51 pre podne »
Relativizujemo sled i hijerarhiju tehnika, ne predmet. Ja vise govorim o inspiraciji nego o relativizaciji. Istina, moze biti, njima je sve to isto. Ajde da upotrebim drugu rec. Recimo, milost, zasto da ne.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #867 poslato: Mart 01, 2013, 12:45:40 pre podne »
Aha...a ovi koji planiraju isključivo arapskim tehnikama da se bave, oni pod hitno arapski (i sve moguće dijalekte) da nauče...
Oprosti mi, Ile, ali postavka je pomalo i smešna, a ne samo apsurdna.

Pazi, ja koliko sam blentava i bila bih spremna da naučim staro-grčki kako bih se dokopala možda nekih originalnih izvora, mada je svećina toga prevedeno na latinski i arapski. Ali to je drugi ugao.

Uslovljavanje jezikom i izgovorom u multi-etničkoj, multi-jezičkoj i multi-sve-od-reda zapadnoj civilizaciji, posebno ako se ima u vidu put prenošenja znanja koje nazivanom zapadna astrologija meni je besmislena.

A koji bi to bili helenistički astrolozi par excellence? Koliko je to zaista moguće biti u današnje vreme?

Edit:
Nije ovo tema za takve diskusije, pa je zato bolje da prekinem i ja da pišem.
A što se modernista tiče, nemam ja problem oko toga šta oni čitaju i šta im se vrzma po glavi...njihova glava - njihovo vrzmanje...
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 12:49:18 pre podne od strane Tanja »
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #868 poslato: Mart 01, 2013, 12:56:12 pre podne »
Morace da iskljuce struju, odreknu se softvera i sve rucno da krenu da preracunavaju. Takodje, gradska polucija ne dolazi u obzir jer se motivacija mora uhvatiti i iz pogleda na nebo, kad' god je to moguce i atmosferski uslovi dozvoljavaju. Helenisticke matematicke skole su se organizovale pod otvorenim nebom, to se zna i kod mnogih su casovi pocinjali posle uvertire zapazanja okolnosti neposredne okoline. Cas nikada nije pocinjao po ustaljenom redu, vec prema sledu koji izrodi ovakva, krajnje spontana uvertira. Logiciralo se primarno iz suprotnosti i retko su se kada definitivni zakljucci izvodili. Na svaku tezu dolazila je barem jedna njoj protivna. Nacin izlaganja i prenosenja znanja bio je vrlo slican za ceo mediteranski svet. Grcki jeste bio jezik ucenih, ali je latinski bio jezik onih koji vladaju. Nesto poput fensi francuskog u burzoaskim engleskim krugovima. Paradoksalno, stoicizam je bio upravo u latinskom delu imeprije popularan, cak popularniji nego u grckom.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #869 poslato: Mart 01, 2013, 01:26:25 pre podne »
Citat
Relativizujemo sled i hijerarhiju tehnika, ne predmet. Ja vise govorim o inspiraciji nego o relativizaciji. Istina, moze biti, njima je sve to isto. Ajde da upotrebim drugu rec. Recimo, milost, zasto da ne.

Ma zezao sam se, razumem te potpuno, da govoris o Inspiraciju, sto je zaista bitan, veoma bitan faktor. I prelepa rec je Inspiracija, vise bi volio tu rec nego Intuicija, jer je ova druga iskvarena. Ta verikala je veoma bitna, umesto linearno horizontalno, logicno mislenje. Mislim, obe linije su bitne.

Citat
Aha...a ovi koji planiraju isključivo arapskim tehnikama da se bave, oni pod hitno arapski (i sve moguće dijalekte) da nauče...
Oprosti mi, Ile, ali postavka je pomalo i smešna, a ne samo apsurdna.

Tanja, uopste nije apsurdno a ni smesno; u najmanju ruku se možeš složiti ili ne složiti sa ovim. Da je smešno stvarno nije.
Ovako. Da li smo se ikada zapitali, da li je terminologija koja je stigla do nas, ispravno prevedena i opravdana?
To je prvo pitanje. Drugo, transmisija astrologije je prosla kroz mnogo faze, kulture, naroda, pa otud i jezika.
Onda, ako je nasa astrologija zapravo teoretska konstrukcija izvesnog Hermesa (ili ko god da je), a otud i povezana veoma duboko sa filozofskim principima, gramatikom i legalne paradigme uzete metaforicno da bi predstavljali neki metafizicni princip, onda kad prevedes reč "Moira" sa "Stepen" ti se udaljujes od bazicnog metafizickog koncepta koji stoji iza te reci, na račun prevoda na prevoda na prevoda (grčki-pahlavi-arapski-latinski itd,).  Latinska reč "Gradus" znaci "čekor", "marš" ili "pristup". Moira je jedna od 3 božice sudbine. Grčka reč Moira takođe znači "porcija", u smislu "porcija od jedno celo". Njihova podjela nije gledala na podjela celog kao na frakcije ili divizije, več na dodjela, raspredjela (allotment) jednog celog. Veoma je intrigantno zašto su oni uzeli upravo tu reč da bi predstavljao "stepen", Moira, ili Monomoira (jedan stepen), u smislu da je svaka zasebna porcija deo sudbine cele karte kao simbol celokupne čovekove sudbine predstavljena u jedan krug (opet geometrijska figura koja je metafizički veoma značajna) od 360 takve porcije božice Moire.
Sad, reci "stepen", i sve je završeno, samo zato što nam je to ustalen naziv i tako nam je lako. OK je, i ja koristim tu reč. Samo, kad počneš da ulaziš dublje u metafiziku helenske astrologije, shvačaš da su neki termini, ne tako dobro prevedeni, i opet, to kažem iz helenističke astrološke gledne tačke. Poenta mi je, da uopšte nije smešno i tematika se treba raspravljati i diskutirati.

Citat
Pazi, ja koliko sam blentava i bila bih spremna da naučim staro-grčki kako bih se dokopala možda nekih originalnih izvora, mada je svećina toga prevedeno na latinski i arapski. Ali to je drugi ugao.

Poenta učenja staro-grčki nije samo da bi se mogla dokopati do nekog materijala koji ne postoji u drugom jeziku; več da čitaš nešto na originalu, dobija se jedna druga dimenzija. Nije stvar samo u mehanici koriščenja principa, več i u razumevanje istih, a to podrazumeva i razumevanje filozofije, gramatike i jezik originalnih koncepta.

Citat
Uslovljavanje jezikom i izgovorom u multi-etničkoj, multi-jezičkoj i multi-sve-od-reda zapadnoj civilizaciji, posebno ako se ima u vidu put prenošenja znanja koje nazivanom zapadna astrologija meni je besmislena.

Ove "besmislice" se ne nalaze danas samo u astrologiju, več se jedan celokupni ogranak mladih prevodioca od staro grčki počinje izdizati i ustajati protiv ustalenih prevoda osobeno na latinsk, recimo i u filozofskih sistema. Kao na primer, prevod za aristotelove ousie sa substancijom i sličnih takvih primjera, gde je originalni grčki koncept latiniziran i pomalo ili poviše gubi smisao. Znači radi se o jedno oživljavanje, i svojevidno pročiščavanje grčkih koncepta od latinizme koje su se provukle sa vekovima unazad.
Šta ima tu besmisleno nije mi jasno?
Niko ne traži od tebe ili bilo ko drugi da sad počne da koristi jedan sasvim novi jezik, več da ostavi otvoreno mesto, otvoreni prostor za reviziju nekih prevoda terminologije koju danas koristimo a koja možda i ne dolovljuje originalni pojam i smisao iste.

Citat
A koji bi to bili helenistički astrolozi par excellence? Koliko je to zaista moguće biti u današnje vreme?
Moguče je i te kako. To su oni koji koriste isključivo te spise na staro grčki i astrolozi koji su, recimo, življeli najkasno do period kasne antike.