Morinus

  • 50 Odgovora
  • 37994 Pregleda
*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Morinus
« Odgovor #15 poslato: Februar 22, 2013, 02:21:30 posle podne »
Mislim da je Dorotej racunao prema zenitu eventualno, ne meridijanu, ali se jednako moze primeniti. I zaista, mozda bi zenit mogao da dodje u obzir, ali bi to moralo rucno ili Morinus ima i  za to opciju? Izvan ovoga, imas li iksustva sa zenitom uopste?

Nemam. Znam da Delphic Oracle daje sasvim različite rezultate, a nisam vidio po koji metod on ide tamo. U svakom slučaju, Kolev program i Morinus pasuju jednako, što znači da je DO ili pogrešan u ovaj kontekst distribucije MC-a, ili računa po drugom sistemu.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Morinus
« Odgovor #16 poslato: Februar 22, 2013, 02:28:24 posle podne »
Ma ok. Nego, razmisljam o tom zenitu, on je nekako logicniji od meridijana obzirom da juzna tacka jeste tacka SO u podne, a zimi, na severnoj hemisferi, taj mc prilicno pada ka horizontu jer je dan kraci i onda nekako nema smisla sa logikom da je to solarni ugao, vrhunac, status i sl. Jer ideja da je 10. kuca sve to izvedena je iz proste cinjenice je ta 10. mundana posmatracu iznad glave, kruna, vrh piramide. Znas sta hocu da ti kazem. Kako se mc i zenit cesto poklapaju po znacima, razlika se ne moze lako uociti. Recimo, kod mene je zenit u ME terminu natalno dok je mc u SA. Istina, pozicija natalnog SA u ME znaku svake veze ima i sa TA, ali i ovde, sa zenitom, ME kao terminski dispozitor vrha neba odlazi u 9. znak i to kardinalni.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Morinus
« Odgovor #17 poslato: Februar 22, 2013, 03:43:19 posle podne »
Da, shvačam logiku. Jesi li ti koristila ovu tehniku? Kako je ti i u koji softver računaš?

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Morinus
« Odgovor #18 poslato: Februar 22, 2013, 03:56:02 posle podne »
Nisam koristila. Koristila sam samo prelaze termina preko asc i to rucno. Ubi me ;D Gledaj, rekla sam ja to vec negde nedavno na forumu, da tako zagrevam mozak, a kako tih tehnika ima previse, orjentisem se na par njih u praksi jer, u suprotnom, nista uradila ne bih. Imam Morinus odavno, ali me mrzi da ga otvaram. Tesko za objasniti, ali meni je lakse neke stvari peske da radim, nego da pokrecem softver. I ascenzije radim peske tako sto gledam broj predjenih stepeni mc-a za vreme prelaska celog znaka na istoku, znaka ciju ascenziju analiziram. U svetlu ovoga, razumeces me zasto i ovo nisam probala. Probacu, obecavam i to za zenit, ne mc, cisto da vidim imali ikakvog smisla, mada vec unapred znam da ima jer prema osnovnom hermetickom pravilu da se sve sadrzi u svemu, ovo mora dati rezultate.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Morinus
« Odgovor #19 poslato: Februar 22, 2013, 04:02:21 posle podne »
Da, volim i ja često da radim peške, ali pošto sam sebe natrpao softverima, interesantno mi je da isprobujem ono što nude i da uspoređujem  ;D
Epa super onda, evo, kad probaš ovo sa Zenitom, probaj na moj natal pa čemo usporediti rezultate sa meridijanom.  :smiley:

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Morinus
« Odgovor #20 poslato: Februar 22, 2013, 04:11:01 posle podne »
Hocu, ali moram pre toga da sakupim uputstva i tabele. Tesko da cu to stici u narednim danima. Nego, nisi mi odgovorio. Nezavisno od metoda prelaska terminskih delova Zodijaka preko meridijana, interesuje me da li si inicijalno, natalno posmatrao tacku zenita uporedo sa mc-om? Ne samo ti, bilo ko. Interesuje me koliko isti ima veze sa profesijom preko termina, aspekata, vladara, egzaltacionog vladara, dodekatemorije...
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Morinus
« Odgovor #21 poslato: Februar 22, 2013, 04:39:10 posle podne »
Hocu, ali moram pre toga da sakupim uputstva i tabele. Tesko da cu to stici u narednim danima. Nego, nisi mi odgovorio. Nezavisno od metoda prelaska terminskih delova Zodijaka preko meridijana, interesuje me da li si inicijalno, natalno posmatrao tacku zenita uporedo sa mc-om? Ne samo ti, bilo ko. Interesuje me koliko isti ima veze sa profesijom preko termina, aspekata, vladara, egzaltacionog vladara, dodekatemorije...

Ah da, izvini, pisao sam na nekoliko tema uporedno pa izostavio.
Generalno posmatram znak u koji MC pada, i 10 znak od ascendenta ako u slučaju MC padne u nekom drugom znaku.
Nisam baš siguran šta misliš pod Tačkom Zenita? Delphic Oracle kalkulira nešto što se zove Peak Point, or Place at Peak, koje on svrstava u 28Ovan, pošto je Asc u 28Rak. Znači prosto računa 10 znak i stepen u njemu analogan ascendantu.


*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Morinus
« Odgovor #22 poslato: Februar 22, 2013, 04:41:14 posle podne »
To je to. Zenit je tacno 90 od asc i uvek pada u 10. znak.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Morinus
« Odgovor #23 poslato: Februar 22, 2013, 05:01:53 posle podne »
Evo može i to u Morinusu.


Ideš opet u SHIFT+D i deštikliraš MC, umesto MC ideš u USER uspod Significator sekcije.
Pošto se i peške lako može izračunati Tačka Zenita ili Peak Point, onda unesimo u LONG sekciju ali po Aboslutnom Longitudom a ne običnom od 30°. Moj je primer malo zeznut za objašnjenje jer je moj Zenit u 28°Ovan, a to je i 28 aboslutne longiutde.
Znači aboslutna longituda (za oni koji ne znaju) se računa od 0°Ovan. Pa tako, planeta u prvom stepenu Vage, ima 180°Aboslutne Longitude. U ovom odseku trebate unjeti Absolutne Longitude a ne obične. Ako vam je Zenit u 0°, ne pišete 0°Longituda, več 180°.

Evo kod mene kako sad ispade direktovanje zenita:


Zenit mi pada u Saturnov termin, a 1998 sam ušao u Jupiterov termin pa do 2006.
Hmmm šta znam, uvek se može povusti simboliku i povezati mnogo stvari, ali čini mi se da je direktovanje meridijana, t.j. MC-a, višeopisivajuče za moju karijeru i profesionalni život.  Jer se ulaženje MC po terminima poistovečuje sa početkom datume bitnih događaja u profesionalnom životu. U 1998 nisam ušao u nikakav shift, koji bi na nekakav način bio bitan, osobeno ne Jupiterovskog tipa.
« Poslednja izmena: Februar 22, 2013, 05:11:48 posle podne od strane Ile »

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Morinus
« Odgovor #24 poslato: Februar 22, 2013, 07:28:50 posle podne »
Što se tiče Zenita i Meridijana, donekle i predstavlja problem celokupna ta tematika.
Na primer, na Severnom polu, 0°Ovan može da bude na ascendantu i na MC simultano.
Morin je pokušao da stvori sistem kuča (divizije) koji se ne bazira na ascendent, več na pravu tačku istoka. Njegov sistem počinje na intersekciju ekvatora, meridijana i horizonta (znači nije baziran na ekliptici) i zatim djeli prostor na 12 jednakih delova.
U ovaj sistem AC i MC su uvek 90° udaljenih jedno od drugo. Ali problem proizlazi od ovoga: Asc može pasti i u 7 kuči!  ;D
Zato i nije stekao popularnost, kao i svi sistemi koji su pokušali da se udalje od asc-dsc oske.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Morinus
« Odgovor #25 poslato: Februar 22, 2013, 08:26:33 posle podne »
Astrologija se rodila i razvila na umerenim sirinama severne hemisfere. Ekvivalent horoskopu na nultoj sirini jer horoskop iz pozicije Meseca ili bilo koje planete. Dakle, nije pravljena za to. Neki novi sistem za nova prostranstva mora da se "rodi", sa novom filozfijom. Svesni ovoga preslikali smo 12 zodijackih segmenata sa severa na jug iako veze nemaju osim na onom prvom etericnom nivou koji se nikada ne moze promeniti. Ko se prvi zadesi i kome je sudjeno neka iznedri mundani sistem za najekstremniju mogucu tacku. Uostalom, osim Plasidusa, Regiomontanusa i Koha na desetine sistema funkcionise dosta siroko od ekvatora.
« Poslednja izmena: Februar 22, 2013, 08:48:07 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Morinus
« Odgovor #26 poslato: Februar 22, 2013, 09:30:17 posle podne »
Pa sistem celih znakova i jednakih kuća su primenjivi na svim prostorima, a spadaju u najstarije.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Morinus
« Odgovor #27 poslato: Februar 22, 2013, 09:43:25 posle podne »
Cemu jednostavno, kada moze komplikovano. Sa celim znacima, sve pocinje na 0, odnosno, na 1. stepenu i ajd' guraj termine i dodekatemorije tako ;D Covek je od nastanka, kroz istoriju, samo komplikovao, ali to komplikovanje je iznedrilo civilizaciju. Naravno da moze, stvar je do nas, astrologija nije egzaktna i mi joj dajemo smisao. Evo, ponosno izjavljujem da je moj asc na 1 Le, al' ajd' ga znaj sada sta je ispravno. Ispravna su oba, zapravo, ako hocemo da gledamo osnovne kvalitete i izvucemo osnovne informacije. Ako hocemo finese (a hocemo), onda nam valja komplikovati.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Morinus
« Odgovor #28 poslato: Februar 22, 2013, 10:33:49 posle podne »
Preporučujem vam prekrasni članak "The Problems of House Division" od Debore Holding, koji završava ovim rečima (izvinajvam se ali me mrzi da prevodim):

Citat
In this, I am as guilty as anyone else, but my summary is that the modern astrologer, seeking to resolve the problem of house division by reference to historical sources, will ultimately conclude that these sources do not, will not, and cannot provide an authoritative voice. The problem exists because there are so many valid frames of reference, and it is impossible to fully recognize the symbolic potential of them all within any one technique. So, we must make our selection according to where our own inclinations lie. When we individually accept this as part of our own responsibility for shaping the personal astrology that we use, then the problem of the houses ceases to exist. It can be seen as nothing more than the dilemma of choosing from the range of styles, techniques, and rulerships that runs through every other multifaceted branch of our art. Our reliance upon houses comes from our desire to find a more personal relationship between the planetary positions as they shape themselves to the unique qualities of the space and time surrounding the chart. We must accept another level to this: that the truly personal relationship emerges from the central position of the astrologer, who strives to draw meaning and symbolic appreciation of celestial movements and cycles and, in this, holds true to the principles of astrology as a study that extends from astronomical principles rather than resting on them entirely.

Evo vam link do artikla:
http://www.skyscript.co.uk/houprob_print.html

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Morinus
« Odgovor #29 poslato: Februar 22, 2013, 11:16:31 posle podne »
"We must accept another level to this: that the truly personal relationship emerges from the central position of the astrologer, who strives to draw meaning and symbolic appreciation of celestial movements and cycles and, in this, holds true to the principles of astrology as a study that extends from astronomical principles rather than resting on them entirely. "

Ma nemoj ;) Pa sta ja pricam sve ove godine. ;D Moramo pronaci licni dogovor sa nebom. Astrologija iako predmetno objektivna, metodoloski to nije do kraja i tu negde nastupa ona moja prica o vaznosti same licnosti astrologa kao medijatora u interpretaciji veze izmedju jednog vremenskog trenutka i jedne zemaljske tacke.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com