Da li gresimo?

  • 52 Odgovora
  • 21672 Pregleda
*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #30 poslato: Januar 03, 2013, 12:57:16 posle podne »
Sa LAT tek dobijas drugacije rezultate. Problem je u tome sto kao mogucnost ostaje da je i LAT ukalkulisan u nas softver tako da dodatnom aktivacijom dobijamo, zapravo, pogresne rezultate. LAT bi bio "cista" opcija da radimo peske, sa tabelama iz tog perioda. Ja, kada ukucam Lilijeve karte, moram citav sat da dodam da bih dobila njegove rezultate koje ne dobijam ni sa aktivacijom LAT, ni sa LMT. Problem sa danasnjim karatama je u tome sto mi imamo formalnu vremensku referencu koju ne mozes automatski preneti na LAT opciju. Mozes na karte iz tog vremena, ali ne i iz danasnjeg.
« Poslednja izmena: Januar 03, 2013, 01:00:07 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #31 poslato: Januar 03, 2013, 02:48:13 posle podne »
Mislim da je citava ova rasprava na Skyscript-u irelevantna za nas , jer je tamo onaj pitao za LAT Does anyone know if the various computer chart making programs adjust for local apparent time (this is the "real" time, different-slightly, though sometimes by as much as 15 minutes-from local standard time) ne za razliku izmedju odredjene vremenske zone i LMT kojom se mi bakcemo. Sad sam citao od starta pa primjetih ono sto mi sinoc "promace".

« Poslednja izmena: Januar 03, 2013, 02:55:07 posle podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #32 poslato: Januar 03, 2013, 02:54:23 posle podne »
Mislim da je relevantna jer se postavlja pitanje da li opcija LMT postoji zarad prilagodjavanja starih karti izracunatih prema LAT u danasnji format. Neki tvrde da jedino LMT daje tacan istocni horizont, a u softverima isti stoji kao opcija. Ako je opcija, za sta je opcija. Ako je obaveza zasto osnovna varijanta nije odradjena prema LMT standardu, za koji tvrdim da je vec integrisan, jer kada peske radim dodjem do istog rezultata kao i osnovna softverska opcija.

Dakle, pitaj Stevicu ovo. Da li da LMT koristimo automatski i pod obavezno ili samo za prelaz starih karti ka novom formatu i da li je istina da jedino LMT daje tacan stepen horizonta i, ako je tako, zasto je osnovna softverska opcija bez LMT. Nema logike. Takodje, ako on koristi LAT, da li koristi samo za stare karte ili aktivira opciju i za danasnje? Jer, ako je tako, onda ispada da vec 100 godina svi masovno gresimo u izracunu istocne tacke.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Abyss

  • ***
  • 33
    • Abyss
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #33 poslato: Januar 03, 2013, 05:18:50 posle podne »
LOCAL SIDEREAL TIME: The time calculated for a horoscope when a time of event is added to the longitude correction, the time zone correction, the acceleration, the delta T correction, and the sidereal time from an ephemeris.

The RAMC (the right ascension of the midheaven) is computed from Local Sidereal Time (LST) by converting time units to degree units.

Sve ostalo se dobija iz RAMC. Ovo je odlomak iz knjige "An Astrological House Formulary". Ako neko želi, mogu da je uploadujem negde, mada je verovatno ima na internetu. Formule iz te knjige su korišćene za programiranje AstroFox-a.
« Poslednja izmena: Januar 03, 2013, 05:21:46 posle podne od strane Abyss »

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #34 poslato: Januar 03, 2013, 05:23:23 posle podne »
Sto bi trebalo da znaci da je korekcija integrisana unutar redovnih parametara i da dodatna nije potrebna?
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Abyss

  • ***
  • 33
    • Abyss
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #35 poslato: Januar 03, 2013, 05:29:10 posle podne »
Koliko sam shvatio, sve to je uračunato u lokalno sideralno vreme.

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #36 poslato: Januar 03, 2013, 05:37:54 posle podne »
Nije potrebna jer je predviđena. Kreni po efemeridama da izračunaš kartu, pa ukucaj u bilo koji software i rezultat je isti. Znači da je preračunata korekcija. Problem je kao što rekoh; neki astronom se izdrkao na nekog modernjaka i on brže bolje loptu na nas ne bi li izbegao da sam ispadne papak.
Moraće svako od nas da koristi svoj gnomon
« Poslednja izmena: Januar 03, 2013, 05:42:53 posle podne od strane Miki »
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #37 poslato: Januar 03, 2013, 05:40:46 posle podne »
Tako sam nekako i mislila mada sam ostavila mogucnost da je stvar uradjena preko mundanih tabela. Nebitno. Ipak, dobih novi mejl od te osobe u kojem mi prosledjuje odgovor jednog astrologa sa neke yahoo grupe koji doslovno rece da smo svi neuki ako ne shvatamo znacaj LMT a. Meni i dalje nije jasno otkuda im takav zakljucak. Skoro 20 godina rucno sam racunala karte i uvek sam sama izracunavala LMT korekciju bez problema. Ako sam mogla ja, sigurno moze i softver.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #38 poslato: Januar 03, 2013, 05:57:41 posle podne »
Kod srednjeg suncevog vremena postoji problem, jer dva susedna mesta, a na razlicitim geografskim duzinama imaju razlicito vreme. Jednostavno, Sunce prvo dodje u Nis, pa zatim u Beograd, zatim u Novi Sad pa Osijek itd. Svako to mesto ima svoje mesno ili lokalno vreme. Problem sa lokalnim vremenima je sto ih ima suvise.
Zato je 1883. medjunarodnim sporazumom Zemlja podeljena na 24 vremenske zone, a za pocetni, nulti meridijan odredjen je onaj koji prolazi kroz Kraljevsku opservatoriju u Grinicu (Royal Greenwich Observatory), a ta zona se prostire na +/- 7,5° istocno, odn. zapadno od nultog meridijana. Unutar svake zone svi casovnici su podeseni da pokazuju isto vreme. Svaka zona iznosi 360° : 24 = 15° geografske duzine.
Granice zona medjutim nisu prave, vec su prilagodjene medjunarodnim granicama drzava i pojedinih regija unutar vecih drzava. Tako velike zemlje kao Rusija, SAD, Kanada imaju na svojoj teritoriji vise vremenskih zona, a vise malih susednih drzava opet nalaze se u jednoj vremenskoj zoni. Znaci, svaka drzava odredjuje svoje, sluzbeno vreme prema vremenskoj zoni u kojoj se nalazi. Neke drzave, medjutim nisu prihvatile zonsko vreme, vec sluzbeno vreme racunaju po nekom, svom meridijanu, recimo po meridijanu koji prolazi kroz sredinu drzave (Indija).
Iz ekonomskih razloga mnoge drzave vrse dodatnu intervenciju u racunanju vremena, pa pomeraju svoje vreme unapred ili unazad u odnosu na zonsko vreme. U Evropi drzave leti pomeraju casovnike jedan sat unapred, da bi s jeseni vreme ponovo vratili jedan sat unazad. To je tzv. letnje vreme.
Ni suncano ni zvezdano vreme nije korektno zbog toga sto Zemljina rotacija nije ravnomerna, te varira od oko 1 do 2 sekunde godisnje. Sem toga Zemljina rotacija se usporava za oko 1/1000 sec u sto godina. Zbog toga je sredinom XX veka uvedeno efemeridno vreme koje se zasniva na godisnjoj revoluciji Zemlje oko Sunca, sa pocetnom pozicijom u tacki prolecne revnodnnevice. Osnovna vremenska jedinica, sekunda, se izvodi iz tropske godine, kao njen 1/31556925,9747 deo.
Prakticni razlozi nalazu postojanje svetskog vremena, dakle vremena koje ce vaziti na celoj Zemaljskoj kugli. Uzmite da se jedna letelica spustila na Mars. Pitanje je kada se spustila. To moze biti recimo u 10 sati, ali 10 sati po istocnoamerickom i 10 sati po moskovskom vremenu dva su sasvim razlicita vremena. U takvim i slicnim prilikama se zato koristi nulti meridijan, odnosno zapadnoevropska vremenska zona za odredjivanje vremena. To vreme se zove: Greenwich Mean Time (GMT) ili Universal Time (UT). Zapravo GMT se koristi u navigaciji na engleskom govornom podrucju, dok astronomi koriste naziv UT.
Izvor: astronomija.co.rs
 Svi ovi parametri su korišćenji prilikom izrade astronomskih i astroloških software-a, tako da greška postoji kod onih koji bi da ponovo otkriju toplu vodu i rupu na saksiji
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #39 poslato: Januar 03, 2013, 06:46:17 posle podne »
Znate sta je najstrasnije u celoj prici. To sto oni koji zagovaraju ovu korekciju ne razlikuju solarno vreme od lokalnog meridijanskog i jos se sprdaju sa tim. LAT i LMT, dragi posmatraci, podmetaci, nisu jedno te isto.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #40 poslato: Januar 03, 2013, 06:55:17 posle podne »
Ti pametnjakovići ne znaju ni letnje od zimskog vremena da razlikuju pa računaju karte i pre 1982. sa DST-om, a kamo li ostale podele vremena i korekcije meridijana u minutima i sekundama, ne znaju ni kad je uvedena sekunda u ta računanja
Kad bi na astrolab spali, ne bi nas ostalo 50-ak astrologa na svetu. Ovi ostali bi kidnapovali odmah neku lakšu disciplinu da je eksploatišu.
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #41 poslato: Januar 03, 2013, 07:42:45 posle podne »
Cela ova priča me podseti na to da mi je pre nekoliko godina brat od ujaka objašnjavao kako mu je neki astrolog (mislim da je neka žena u pitanju) radila određenu korekciju Asc upravo pominjući razliku u vremenu. Ja sam prvo mislila da je u pitanju rektifikacija (moj brat nije umeo to stručno da mi objasni), ali on je rekao da je u pitanju nešto što svima treba uzeti u obzir. Vrlo verovatno je u pitanju bila ova razlika zonskog vremena i LMT.

E sad, taj moj brat je onaj granični slučaj, jer prema ovom kako mi računamo on je Asc Vi, a prema LMT Le. Na žalost, moram da priznam da mu Le mnogo bolje odgovara prema izgledu, temparamentu i sl, nego Vi. S druge strane, on je mlađa osoba i teško da je napravljena veća greška prilikom upisa u izvod, posebno što nije u pitanju okrugla cifra već 23:55, ali opet sve je moguće...
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #42 poslato: Januar 03, 2013, 08:03:26 posle podne »
koji bi ASC bio da je rođen u 23:47?
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #43 poslato: Januar 03, 2013, 08:08:37 posle podne »
Mozda postoje drugi faktori koji uvjerljivo objasnjavaju ono sto bi trebao da ponese Le na AC.
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Da li gresimo?
« Odgovor #44 poslato: Januar 03, 2013, 08:15:01 posle podne »
koji bi ASC bio da je rođen u 23:47?

Opet Vi...
Ako mu pomerim vreme da bi bio Le (29°51') onda moram da idem na 23:40.
Ako 23:55 stavim na LMT onda mu je Asc 28°22' Le, a kad stavim na LAT onda je 1°26' Vi.
Dakle, jedino na LMT je Le, pa otuda pretpostavka da je na to astrolog mislio kada mu je rekao da se vreme podešava.

Ne tvrdim da je astrolog u pravu, ali verujem da je zastupao ideju o korekciji vremena, jer mi je ostalo u sećanju da je brat pričao kako taj astrolog smatra da bi svaki natal trebalo tako "urediti".
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović