" O telesnom obliku i temperamentu"

  • 22 Odgovora
  • 19903 Pregleda
*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #15 poslato: Mart 03, 2014, 10:45:30 pre podne »
Alea, verovatno si pobrkala, jer kolerici i melanholici nisu neka sušta suprotnost. Ova dva humora dele jedan zajednički kvalitet - suvo što ukazuje na jačinu (intezitet) njihovih emocija,  ali im je ispoljavanje različito, pa kolerici reaguju brže, naglije i krajnje otvoreno, dok kod melanholika to ide sporije, sa zadrškom, prikriveno. Isto tako, kolerici se kroz tu brzinu i otvorenost brže "ispucaju", a melaholici akumuliraju i preživljavaju u sebi znatno duže te su zato donekle "opasniji" ukoliko ne uspeju da prevaziđu.

Ukoliko su ova dva humora izjednačena, na neki način se stvara ravnoteža u ispoljavanju emocija i to bi bila dobra stvar jer će manje afektirati sa jedne strane, a sa druge neće previše skupljati u sebi.
« Poslednja izmena: Mart 03, 2014, 10:50:00 pre podne od strane Tanja »
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #16 poslato: Mart 03, 2014, 12:06:39 posle podne »
Ako se primeni Ptolomejeva formula, Hitler ima kolera u sebi, proverila sam. Isti dolazi od ME u Ar koji je topao i po osnovu zavrsne orjentalne faze i od SA, dispozitora MO i egzlatacijskog vladara asc koji je prilicno suv zbog faze i stoji u vatrenom znaku. On direktno i preko antiscije pada na VE0MA, VE, vladara asc. Ovaj njegov MA je zatvoren da bi bio kolerican, pritajen, ali je vrlo eksplozivan posle duzeg pritiska jer je u zenskom znaku i zavrsnoj zapadnoj fazi. Vise vuce na melanholiju, ali SA na mc u vatri i ME u vatri nose koler zaista. Njegova histerija dolazi od istog tog ME u Ar na dsc i pokvarenog MA u konjunkciji sa vladarem. Problem je u tome sto do ovog zakljucka Dzon nije mogao da dodje na osnovu formule koju je sam prezentovao i u kojoj nema ME kao zasebnog faktora, a upravo ovaj ME daje koler u ovom slucaju.
« Poslednja izmena: Mart 03, 2014, 12:11:16 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže alea

  • *****
  • 160
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #17 poslato: Mart 08, 2014, 09:09:50 pre podne »
Alea, verovatno si pobrkala, jer kolerici i melanholici nisu neka sušta suprotnost. Ova dva humora dele jedan zajednički kvalitet - suvo što ukazuje na jačinu (intezitet) njihovih emocija,  ali im je ispoljavanje različito, pa kolerici reaguju brže, naglije i krajnje otvoreno, dok kod melanholika to ide sporije, sa zadrškom, prikriveno. Isto tako, kolerici se kroz tu brzinu i otvorenost brže "ispucaju", a melaholici akumuliraju i preživljavaju u sebi znatno duže te su zato donekle "opasniji" ukoliko ne uspeju da prevaziđu.

Ukoliko su ova dva humora izjednačena, na neki način se stvara ravnoteža u ispoljavanju emocija i to bi bila dobra stvar jer će manje afektirati sa jedne strane, a sa druge neće previše skupljati u sebi.

Nisam pobrkala nego ne znam :D

Rado bih cula od vas kako deluje koja mesavina temperamenta?

Sta sa cim ne ide a sta sa cim ide?

Meni je Cor svojevremeno rekao da kod mene prevladava melanholican temperament, mada ne znam kako je dosao do toga kad ja nemam osim VE, nista u zemlji.
« Poslednja izmena: Mart 08, 2014, 09:13:49 pre podne od strane alea »

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #18 poslato: Mart 08, 2014, 12:42:33 posle podne »
Verovatno jesi citala ovaj moj tekst o savremenom razumevanju ovog pojma. Pokusaj da se pronadjes u nekom od ovih tipova. Vecina ljudi je mesavina dva pa i tri neretko i ne moze se prepoznati u jednom iskljucivo. Problem je i u nasoj subjektivnosti. Pitanje je da li uopste prepoznajemo sebe i razumemo sebe. Pokusaj prema Ptolomejevom uputu koji sam iznela da prvo odredis svoj telesni tip, onda dusevni , pa to, onda, povezi i dobices okvirnu sliku. Na sta sebi najvise licis?

https://www.tradicionalnaastrologija.com/tekstovi/temperament.html
« Poslednja izmena: Avgust 04, 2019, 08:00:09 pre podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže alea

  • *****
  • 160
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #19 poslato: Mart 08, 2014, 04:54:56 posle podne »
Ja mislim da ja imam sva cetiri temperamenta u sebi, nekako mi se cini da sam skroz ujednacena.
Citala sam taj tekst Natasa vise puta, odlican je i cesto ga spominjem ali nekako ne mogu sebe da odredim.
Imali smo na Riznici neke formule, setice se Tanja, ona ih je i postavljala po kojima smo racunali i odredjivali temperament. Vidim da si i ti Natasa na prethodnoj strani pisala o tome.
Moracu da probam sebe da izanaliziram.
Cor mi je doduse rekao da je Janus izracunao za mene dominaciju melanholika, navodno zbog JU.  :-\

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #20 poslato: Mart 08, 2014, 06:04:14 posle podne »
Janus ne radi ni po jednoj TA formuli, vec kompilaciji. Nema veze ni sa Lilijem, ni sa Ptolomejem.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže alea

  • *****
  • 160
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #21 poslato: Mart 08, 2014, 06:50:54 posle podne »
Nisam to znala.
Hvala Natasa.  :thumbsup:

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: " O telesnom obliku i temperamentu"
« Odgovor #22 poslato: Mart 09, 2014, 10:29:43 pre podne »
Pisano je o tome na svim forumima, pa i na astro-artu...

Kad se malo pogleda skoro svaki autor je imao neki svoj način računanja temperamenta, da kažem formulu iako to nije klasičan matematički proces (i ne treba da bude), s tim što neke više, a neke manje liče jedna na drugu.

Ja se u suštini ne oslanjam na programske "računice" temperamenta, upravo iz razloga koji sam prethodno navela - to nije čist matematički proces i neke finese ne mogu uvek biti uklakulisane, a osim toga programeri koji ih prave retko kad imaju i osećaj za te detalje ma koliko dobijali upustva od strane astrologa ili pratili ona koja su pisana u knjigama.

I opet moram da kažem (što sam verovatno više puta rekla) sve ovo gore je na moju žalost jer mi je dugo trebalo da shvatima da ne možeš u astrologiji ići pristupom da je 2+2=4 i ni manje ni više. 
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović