Natalna svastara

  • 215 Odgovora
  • 124087 Pregleda
*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna svastara
« Odgovor #135 poslato: Septembar 08, 2013, 12:17:55 posle podne »
Razlike u određivanju hajlega i alkohodena će se javiti usled primene različitih sistema kuća. Npr. primenom Alkabitusovog ili Porfirijevog sistema, tebi je SO u XI što ga kvalifikuje za hajlega, da ne pominjem da je u XI znaku od Asc-a. U tom slučaju kandidat za alkohodena je JU iz razloga što vlada terminom u kome se SO nalazi i gradi sa njim aspekt, dok domicilni vladar - SA je u susednom znaku.
JU ujedno može biti anareta jer kvadratira SO iz VIII, a i sa MO (kao drugim pokazateljem vitalnosti) iako pravi harmoničan aspekt recepcije su prilično gadne.

MA prema većini pravila jeste prilično kvalifikovan da bude vladar profesije: orijentalan je u odnosu na SO, a okcidentalan u odnosu na MO, apri tome je vladar Asc-a. Jedino što je još uvek dosta blizu SO, tj. pod njegovim je zracima, pa bi ga neki autori "diskvalifikovali".
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2013, 12:22:47 posle podne od strane Tanja »
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

Re: Natalna svastara
« Odgovor #136 poslato: Septembar 09, 2013, 08:44:01 posle podne »
Moram ovo da pitam posto vec godinama razbijam glavu oko istog. Kako gledate kada osoba ima vise od jednog brata/sestre. Preko tripl. vladara 3. znaka ili preko planeta sa kojima vl. 3 znaka ima aspekte?

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #137 poslato: Septembar 10, 2013, 09:34:24 pre podne »
Prvi post u drugom delu ovog topika nesto govori o tome. Zavisi od autora, svaki svoje nesto istice, Dorotej uglavnom gleda prirodne signifikatore sa triplicitetnim vladarima:

http://www.tradicionalnaastrologija.com/forum/index.php?topic=8.0

Arapi idu na 3. kucu uglavnom prema prirodi znaka (plodan, neplodan, dvotelesan). Ima tu specificnih aforizama. Recimo, jedan je da promenljivi znaci u 3. ili vladar 3. u takvom znaku daje polubracu ili polusestre. Separacija MO od SA na uglu nocu ili MA danju, moze biti signifikacija smrti starijeg brata ili sestre recimo. Da ce osoba imati vise od jednog brata ili sestre svedoce: asc rodjenog u vodenom znaku uz MO u vodenom u rastu, MA se gleda za bracu. U plodnom znaku i ako je orjentalan ili je orjentalan njegov dispozitor, osoba ce imati vise od jednog brata (prema kulturoloskom i civilizacijskom kontekstu ovo se procenjuje). Tacka brace se, takodje, moze gledati i formula ide: asc+SA-JU d, obrnuto za n.

Ako je prvi vladar tripliciteta znaka na asc u 1. kuci, rodjeni ce biti prvorodjeno dete. Jednako ako je u 10 ili ic-u kada moze biti prvi ili tek cetvrti u redu rodjenja. I dsc daje tu prvu ulogu, svaki ugao. Ako vladari, prva dva narocito, tripliciteta znaka na asc nisu na uglu, onda treba izbrojati znake izmedju njih i znaka asc, ali pod uslovom da su vladari tripliciteta ispod zemlje. Broj planeta izmedju tih pozicija, takodje, moze biti pokazatelj broja brace i sestara. Jednako tako i broj planeta izmedju mc-a i asc. Malefici izmedju asc i ic, smanjuje verovatnocu da ce majka ponovo radjati, benefici povecavaju...

Ima jos dosta pravila popout: vladar 3. na dsc ili asc, jedinac je u pitanju, na mc-u ima starijeg brata ili sestru, na ic-u ima mladje od sebe...
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Natalna svastara
« Odgovor #138 poslato: Septembar 10, 2013, 01:30:54 posle podne »
Hvala Natasa.

Ja imam dve sestre. Jedna je starija , jedna mladja.http://i45.tinypic.com/5a15og.png
Neki od aforizama se bas nisu ispunili ali taj dvotelesni znak u koji pada vl. 3. kuce je doneo izgleda vise od 1 iako je neplodan znak u pitanju. Pritom ja imam sestre, ne bracu. Tacka brace i sestara mi je koliko se secam u Raku a Mesec ima dva aspekta pa mozda moze i tako. Inace starije sestra je podznak Ovan sa Ma0Me u Vodoliji a mladja je podznak Vaga sa Ve0So u Raku.
Moguce je da je starija Mars u Vagi a mladja Saturn u Vagi  :confused:
Tacka brace i sestara je koliko se secam u Raku pa onda dobijam da je jedna Venera u Biku a jedna Jupiter u Sco. Starija sestra inace ima Veneru na Mc-u u Jarcu i jeste hedonista po prirodi. Dok mladja ima stelijum u Raku 120 Sa0Ma u Sco tako da moze i tako. Kod mene je intereesantna situacija sto se Sunce zajedno sa planetama koje njega vide ne vidi sa Mesecom i planetama oko njega ali gledajuci te arapske tacke nekako ispada da ti koji su predtavljeni Suncem & Co su predtavljeni preko tacaka Mo & Co i obrnuto. Pa se na taj nacin nekako povezuju.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #139 poslato: Septembar 10, 2013, 01:54:14 posle podne »
Svako ce na svoj nacin svoje bliske prepoznati u natalu. Starija sestra bi trebalo da se gleda kroz MO i njegovog domicilnog vladara, a mladaja kroz VE i njenog vladara, ali mozemo kombinovati zarad vece preciznosti. Dupli znaci se racunaju u ovom slucaju jer mnoze broj. Primer koji sam iznosila na natalnoj, zene koja nema decu, ima dve mladje sestre i vladara 3. u Ge. Ipak, postoji i to malo pravilo  da dupli znaci daju bracu/sestre po jednom roditelju pa nikada unapred ne mozemo biti sigurni i zato treba pitati onoga kome tumacimo natal.

15.8.1972. 1pm, Boegrad.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #140 poslato: Oktobar 01, 2013, 08:01:50 posle podne »
Miki, koju ono formulu koristis za odredjivanje signifikatora intelekta u natalu? Pominjao si Ezru, ali mene interesuje tacna formula.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Natalna svastara
« Odgovor #141 poslato: Oktobar 02, 2013, 02:25:41 posle podne »
Mislim da sam ezru pominjao u drugom kontekstu.
Montulma koristim za intelekt, razmatranje almutena asc-a, Merkura i Meseca. Mada neki su koristili samo Merkur i Mesec. Čini mi se i Ptolomej.
Iz mog iskustva ME i MO odlično iskazuju intelekt, a boji ga Almuten asc-a generalno u ponašanju manje u načinu iskazivanja intelekta, pa bi reko da Ptolomej to ipak najbolje postavlja.
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #142 poslato: Oktobar 02, 2013, 04:20:11 posle podne »
Ptolomej MO i ME daje u kontekstu signifikatora duse, odnosno, licnosti prema ovom nasem savremenom razumevanju stvari. To je prva linija licnosti u svakom pogledu, pa i intelektualnom. Asc i MO on odvaja prema temepramentu tela i duse, ali kada sve saberes dolazis do toga da asc, MO, ME i vladar asc uokviruju opis licnost na prvom nivou. Sve ostale planete se dalje razmatraju prema svojoj univerzalnoj fakultativnosti (VE zudni i kapacitet za spajanjem, SO nivo ega i voljnosti, MA hrabrosti i borbenosti itd.), a u obaveznom kotnekstu ovog prvog nivoa jer i najslobodnija VE nece dati maksimum od sebe u kontekstu Co na asc i SA almutena MO i ME. To je, zapravo, poenta. Razdvojiti prvi nivo karakteristika licnosti od nivoa pojedinacnih planetarnih fakultativnosti. Mene je ovde prevashodno interesovao intelekt.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Natalna svastara
« Odgovor #143 poslato: Oktobar 03, 2013, 09:17:52 pre podne »
Da u prvom nivou, u drugom se traže njihovi almuteni-almuteni mesta, tj planete sa najvećim dostojanstvom na tom stepenu.
I sa "with respect to the Sun, with respect to position with their epycicles.....angles...."
Mislim da sam davao primer tipa koji je optužen za privredni kriminal sa almutenom intelekta Marsom, po jednom od tih računanja.

http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #144 poslato: Oktobar 03, 2013, 11:26:03 pre podne »
Jesi, jesi izneo si horoskop nekog "bisera". Nismo se razumeli. Prvi nivo na koji sam mislila je, upravo, sve u vezi sa MO i ME: dispozicije po razlicitim osnovama, helijacka stanja, aspekti i znak sam po sebi. Sve to skupa daje opis licnosti, odnosno, osobine koje najlakse zapazamo kod ljudi. Drugi nivo su sve ostale planete prema univerzalnom svom znacenju i one se ne posmatraju samostalno vec u granicama ovog prvog okvira koji cine asc sa vladarem i planetama u znaku 1. MO i ME sa svim svojim mogucim kvalifikacijama. Ne moramo sve uzeti u obzir, ali znak moramo, aspekte do 5 stepeni...Domicilni dispozitor ce reci sam po sebi nesto, almuten, verovatno, jos ponesto, a od njega mozda i vise vladar egzaltacije znaka u koji padaju MO i ME. Sam Ptolomej negde na kraju knjige kaze da on daje samo osnovno, ne i sve po pitanju pojedinih delineacija. Neka vrsta enciklopedijskih smernica za ucenike je u pitanju.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Natalna svastara
« Odgovor #145 poslato: Oktobar 08, 2013, 07:56:57 posle podne »
Evo jedan primer zdravstvene prirode
U periodu 2003. rajk dojke, uspešno lečen hemioterapijom.
Šta se sada dešava sa zdravljem


http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Natalna svastara
« Odgovor #146 poslato: Oktobar 08, 2013, 08:21:11 posle podne »
Još jedan zdravstveni primer, u pitanju je transplatacija organa

http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #147 poslato: Oktobar 10, 2013, 08:57:47 pre podne »
Ako moze, zanimljivije mi je, prvo da pogledamo zasto se bolest desila, sta u natalu ukazuje na to. Kao i po vecini pitanja, sled pravila u tradiciji ni ovde nisu ista. Naravno i ovde bi trebalo da krenemo od Ptolomeja, ako zelimo  da prelazimo dostojno ovaj put, jer su se na njega u tradiciji svi pozivali. Mozemo kasnije i nekog Arapina ili Evropljanina iz poznije tradicije, ko sta vec preferira, manje vazno.

Za bolesti se gledaju: asc, dsc, 6. kuca, osteceni ugaoni luminari ili planeta koja zaposeda jedan udao horizonta, a neposredno prethodi ili sledi luminara. Ovde, upravo, to imamo. MA, odmah do SO u novom helijackom izlasku na asc. Neverovatan pogodak po teoriji. Ptolomej dalje kaze da znaci koje horizont i 6. zaposedaju ili glavni malefik koji je sa ovima u vezi, ukazuju na deo tela. To ovde nemamo, ali imamo MO, opsteg telesnog i dusevnog signifikatora, u znaku grudi u Ca, u terminu i triplicitetu MA, cime ovaj postaje njegov almuten. Dakle, almuten iz Ca (grudi) kao signifikator telesne opstrukcije na asc, a prema prethodnim uputstvima. Fortuna prema Ptolomeju pada u Ge, 4. znak od asc, a to je prostorni deo dijagrama koji pokriva grudi.

Temeprament je posebna prica jer se, zaista, na vise nacina moze uraditi. Mozemo striktno slediti Ptolomeja i uvaziti ekskluzivno samo helijacke faze planeta koje dispozituju asc, njegovog vladara i MO ili iste mozemo dokvalifikovati drugim kvalitetom znaka u koji padaju, ili slediti i godisnja doba i Lilijeve upute ili, pak, kompilovati pojedinacna pravila tradicije da bismo dosli do rezultata. U ovom trenutku to je i manje vazno, a i trazi podugacko obrazlaganje sa moje strane. Orjentalni MA na asc, toplo SO u 1. kolericna MO faza, ME u Ar, prilicno zagrevaju i donekle suse, ali asc i MO po znaku vlaze i hlade pa ovde imamo oscilacije izmedju vlage i suvoce, ali to za zdravlja i nije lose, lose je sto je mlafik na asc pre izlaska u odnosu na luminara u 1. tako da taj stepen dalje kvalifikujemo za procenu tezine bolesti. Kako sam sklona da po inspiraciji mesam pravila iz tradicije na jednom primeru, ponovo se pozivam na Sondersa i njegove stepenske kvalifikacije i ispada da je prvi signifikator bolesti, MA na 4. ekstremnom stepenu humoralnog disbalansa u pravcu flegme sto odgovara znaku na asc i MO. Ovde nismo imali veliku prevagu samo jednog temepramenta, ali je malefik na uglu odlucio.

Sta se trenutno desava je pitanje analize vise ciklusa, a to je pozamasan posao. Kako vladar 6. stoji u drugom znaku 1. stvar bi mogla da metastazira ka gornjim delovima tela jer je i helijacki prezreo JU u istom znaku sa tim SO. Moze ici i u suprotnom pravcu jer je Sc u 8. a njome vlada taj MA. Kada, opet zavisi od procene ciklusa za neki buduci period, ajte i vi nesto, nemam toliko vremena i od ovoga me zabole glava.




« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2013, 09:01:15 pre podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna svastara
« Odgovor #148 poslato: Oktobar 14, 2013, 12:04:06 posle podne »
Ajd i ja da se osvrnem na prvi primer (pokušavam to već par dana, ali sve me nešto drugo prekine).

Kada je reč o temperamenu, hladno i vlažno se ponajviše odražava upravo na fizikus, kroz znak Asc-a i MO (po znaku, a naglašeno jer je u svom domicilu). Da ne bih ponavljala ovo što je Nataša pisala, dodala bih još i to da u posmatranju zdravlja, tj. opasnosti po vitalnost možemo uključiti i VII polje. U ovom slučaju to je Vi, a njen vladar ME je spaljen i takođe u kvadratu sa MO.
Pored toga, SA pravi aspekt sa vladarem Asc-a (JU). Jeste da je u pitanju sekstil, ali kada je SA u pitanju vrlo malo toga je povoljno, posebno jer je on van sekte i u XII, kući svog radovanja (a znamo čemu se SA obično raduje).

Bacila sam pogled i na solar 2003. (naprosto se nema vremena za promatranje svih mogućih tehnika) i po njemu Asc se našao u Vi, tj. u natalnoj VII. ME je ponovo spaljen i preko kvadrata se vidi sa MA koga smo "detektovali" kao potencijalnog rušioca zdravlja. JU kao natalni vladar Asc-a u solaru je retrogradan i nalazi se u XII, praveći kvadrat sa MO u Sc. Taj solar je ujedno započeo firdarski period SO koje spaljuje ME u VIII znaku solarnog povratka. Sumirano: uključene loše kuće, loši aspekti i aflikcije osnovnih pokazatelja vitalnosti, što natalnih, što solarnih.

"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna svastara
« Odgovor #149 poslato: Oktobar 14, 2013, 01:05:07 posle podne »
Kada je reč o drugom primeru, ono što mi je bilo upadljivo jeste SO u XII, ostala dva vladara tripliciteta u lošim kućama (JU u VIII i SA u VI) i oba retrogradna. Pri tome, SA iz VI opozicijom udara na SO.
Razmišljam koji organ je mogao biti transplatiran... SO mi daje asocijaciju na srce, kao i Le, mada ovo drugo može imati veze i sa jetrom.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović