Аstrološka literatura-razmena

• 35 Odgovora
  • 19289 Pregleda
*

Van mreže Tanja

• 310
    • AstroSensa
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #30 poslato: Jun 14, 2013, 04:03:36 posle podne »
Ima odstupanja raznih kod pojedinih programa.
Nedavno, baš na ovom forumu, je neko pokrenuo priču oko toga da li je karta dnevna ili noćna jer je SO na Asc-u i to me povuče da pogledam izlaske i zalaske SO. Ima i toga po netu na raznim sajtovima, ali i sa razlikama. Sad, u konkretnom primeru to i nije toliko od značaja jer sa SO na Asc karta je sigurno mnogo više dnevna, pa taman i da je koji lučni minut razlike, ali to onda otvara neka druga pitanja, kao što je određivanje vladara sata itd.

E sad, u mnogim slučajevima neće biti previše razlike, a i najpreciznija karta ne znači mnogo ako ne umeš da je tumačiš  ;D, ali ceo dan da je promašen to već može da ostavi traga.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Natasa

• 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
« Odgovor #31 poslato: Jun 14, 2013, 04:59:57 posle podne »
Izlazak Sunca ne moze biti relativan. Neko je u pravu, a neko nije. Ja koristim weatherwatcher informacije o tome. Oko dva stepena je odstupanje izmedju tacke istocnog horizonta i pozicije SO. Uvek je tako jer SO ima polovinu diska iznad i polovinu ispod u trenutku dodira ekliptike i horizonta. Inace, slobodno sve na 10 stepeni od formalnog asc, u okviru 1. kuce uzmite za dnevno rodjenje jer je kolicina svetlosti (kada zora prelazi u dan) dovoljna za to. Nikada se tacka asc ne poklapa do u minut, cesto i stepen, sa trenutkom astronomskog izlaska SO jer astronomski izazak podrazumeva dodir donjeg dela solarnog diska i linije horizonta, ne ekliptike i horizonta koja prolazi kroz sredinu diska. Zato kada gledas u kartu, vidis odstupanje. To je nebitno jer na oko desetak stepeni od horizonta racunamo da je dan.
« Poslednja izmena: Jun 14, 2013, 06:11:39 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Tanja

• 310
    • AstroSensa
« Odgovor #32 poslato: Jun 14, 2013, 06:35:00 posle podne »
Ja sam sam se uglavnom oslanjala na programe ::) sve servirano u tabelama i to je to, ne razmišljam previše. Ukoliko imam priliku da gledam već urađenu kartu bez "dodataka" išla sam na 5°. Nisam previše imala natala sa takvom pozicijom, dok kod horarnih karti pre može biti nedoumica oko zalaska (ko još pita nešto u svitanje  :D)

Međutim, u poslednje vreme nešto mi dolazi da računam ručno jer se tako bolje skoncentrišem na kartu.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

« Odgovor #33 poslato: Mart 12, 2014, 10:15:02 pre podne »
Molba majstorima. Da li neko moze da mi pomogne da nabavim Tetrabiblos na Srpskom jeziku? Prpravnik/pocetnik u poznim godinama.

*

Van mreže Miki

• 587
    • Astrologija.online
« Odgovor #34 poslato: Mart 12, 2014, 04:14:43 posle podne »
Da li neko moze da mi pomogne da nabavim Tetrabiblos na Srpskom jeziku?
Mogu da ti iskopiram, ali.......
prevod je rađen kao da su namerno lupetali da ga ne možeš shvatiti
Objašnjenja u fusnotama suprotna napisanom (na primer objašnjenje POF koje je potpuno suprotno pravilu koje daje Ptolomej)
na sledećem linku je najbolji engleski prevod
http://www.sacred-texts.com/astro/ptb/
http://astrologija.online/
Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sac

*

Van mreže Ivan

• 45
« Odgovor #35 poslato: Maj 16, 2014, 09:56:16 posle podne »
Ima li neko možda od Ibn Ezre knjigu The Beginning of Wisdom?
Being asked to what end he had been born, he replied,
"To study the Sun and Moon and the heavens."

Diogenes Laërtius, speaking of Anaxagoras.