Аstrološka literatura-razmena

  • 35 Odgovora
  • 20896 Pregleda
*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #15 poslato: Januar 24, 2013, 07:50:22 posle podne »
E, to je druga stvar. Tu Miki, zapravo, reklamira necija dela i afirmise ih pa nas niko, tj. njega ili mene, ne moze tuziti. To jeste druga stvar, ali ja nisam ulazila u sadrzaj pa nisam shvatila.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cherry

  • *****
  • 258
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #16 poslato: Januar 24, 2013, 07:58:35 posle podne »
Miki je, ne znam da li slučajno ili namerno, u startu postupio pravilno, tako da je samo naveo da on ta dela poseduje, dakle samo naslove dela, što može posredno da bude i afirmacija autora. Nije postavio, recimo, 4shared arhivu, ili Sdcibd arhivu, pa da se može doći do nje i skunuti određeno delo. Niti igde navodi da će dati torent link do nekog dela.
Dakle nema direknih linkova niti navoda kako je on dotične naslove nabavio.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #17 poslato: Januar 24, 2013, 08:27:19 posle podne »
Nije slucajno sigurno. Bas nedavno smo nas dvoje pricali o jednom konkretnom slucaju iz korpusa autorskih prava. Radilo se o instituciji prava prvog izdavaca. ;)

Sama se cesto pozivam na ovo. Bas juce i prekjuce sam na jednoj fb grupi branila to svoje pravo. Zena je ladno svoje ime, odnosno, username, stavila ispod mog teksta, odnosno, dva takva teksta koje je iskombinovala sa trecim koji nije moj. I to je ucinila ne znajuci da sam ja, clan grupe ciji je administrator, autor istog, a temu je ponosno postavila kako bi mene opomenula da ne talasam oko podele na MA i TA. Pretpostavljam da ju je grom udario kada sam linkovala prvi izvor na kome sam ja autor. Inace, u internet javnosti prevladava neko cudno misljenje da se sa tekstovima moze raditi sta ti je volja. I u ovom slucaju sam trpela relativizaciju saucesnika koji su govorili "pa sta ako je tvoje". Koristim ovu priliku da javnost opomenem da to nije u redu ciniti i da se moze desiti i po koja privatna tuzba da se popije. Ovo vazi i za sve one koji uzimaju ideje, grupe recenica, strukturu tekstova ili kombinuju moje sa svojim i tekstovima trecih autora. Takodje, verovali ili, samo naslov ponekad moze biti delo za sebe ako je dovoljno originalan. Ja razumem da se neki sa ovim privatno i ne slazu i ne odobravaju moje gundjanje, ali propis je nedvosmisleno jasan. Jedan deo tekstova pohranila sam u Zavodu za intelektualnu svojinu, nisam sve i uskoro cu jos neke morati da arhiviram. Samo cekam da uzmu neke od tih deponovanih tekstova pa da krenem.

Izvini na malom offtopicu Cherry. Kao sto rekoh, iskoristila sam prepisku sa tobom da se javno pojadam >:(
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #18 poslato: Januar 24, 2013, 08:40:54 posle podne »
Nije slucajno sigurno. Bas nedavno smo nas dvoje pricali o jednom konkretnom slucaju iz korpusa autorskih prava.
Takvi smo mi propali studenti prava sa jačom sudskom praksom od nekih zvaničnih pravnika. ;)

No, tema autorskih prava je vrlo rastegljiva, jedno kad ja nudim na razmenu knjigu, makar i u e-formatu, nekog autora, a sasvim drugo kad ti neznalica masakrira tekst, pritom ga ne shvatajući, ali zato uredno potpiše sebe. Najstrašnije je to da ne razume kako stvar funkcioniše pa u prepevu ispadne nešto sasvim drugo.
Razmena knjiga je nešto legalno. Knjigu koju kupim mogu da prodam kao polovnu robu, raritet ili antikvitet(ukoliko toliko poživim) i to je sve legalno. Nešto sasvim drugo je kopiranje autorskih dela, preprodaja, kao što je to par "uglednih" astrologa radilo i još uvek radi, tako što tuđe knjige fotokopiraju i prodaju u svojim "školama".
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #19 poslato: Januar 24, 2013, 08:50:00 posle podne »

[/quote]
Takvi smo mi propali studenti prava sa jačom sudskom praksom od nekih zvaničnih pravnika. ;)
[/quote] ;)

Kvirulantu stari, mogao bi ti i usluge savetodavne iz pravne oblasti da prodajes, ali ni to nije dozovljeno jer je nadripisarstvo.

Nego, ko to prodaje fotokopije?
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #20 poslato: Januar 24, 2013, 09:08:23 posle podne »
Skoro svi, i to onio "najbolji" "nalepši" i "najpametniji", tvorci raznih teorija, istina izmišljenih 1000 godina pre njihovog rođenja, a pride i narezani disko winstara za 50€
Nego pade mi napamet, poznavao sam jedog koji se bavio advokaturom na divlje. Nema spora koji nije dobio, kakve je taj fazone imao.....
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #21 poslato: Januar 24, 2013, 11:17:52 posle podne »
Fakat je da mi u Srbiji na mnoga autorska prava gledamo rastegljivo i "prilagodljivo". I možda čak i šire, pa da kažem na Balkanu.
većina ljudi ovde koristi nelegalni Windows, mnoge softvere koji "idu uz njega", pa između ostalog i astrološke programe. To na zapadu ljudima ni u snu ne pada na pamet. Ali kako osuđivati kada svi znamo kako živimo zadnjih 20 i kusur godina?

Prva bih dala pare za knjigu koja me zanima (i davala sam za one koje su mi bile dostupne da kupim), naprosto volim miris hartije i mnogo je lakše kada je lepo upakovana, ali neke stvari nama ovde nisu jednostavne za nabavku, na žalost, pa se koristimo svim sredstvima. To ne znači da ne treba da budemo oprezni.

Ovo je bio moj komentar vezan konkretno za Mikijeve postavke.

A što se tiče krađe tekstova, to je već drugačija priča.
Prvo, svako piše da bi objavio i omogućio drugima da čitaju, a ne da bi te tekstove držao u fioki. Kad neko te tekstove pročita može dobiti i neku dodatnu ideju, povezati još sa nekim temama, ali zar je toliko teško navesti izvor? Kada čitamo stare majstore, gotovo svaki od njih u svojim delima pominje jednog ili više autora, bilo da u vidu saglasnosti ili kritike, čak i kad ne citira direktno, nego samo prepričava. Jedino kod nas svako hoće da izmišlja pile sa tri sise i mlaku vodu kako bi pošto-poto bio tobože originalan i kako bi izmemio aplauze neuke gomile koja ništa i ne čita pa tako ne može da prepozna pokradeno.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #22 poslato: Januar 25, 2013, 08:25:51 pre podne »
Scribd je, recimo, vise puta bio tuzen od strane izadavaca, ali uvek je uspevao da se predstavi kao "pozajmljivac" knjiga, mesto za razmenu i kada je zastupnik tuzilacke strane trazio da se daju imena (IP) korisnika (isao je na zaobilazenje Scribda) tu su se stvari dalje komplikovale pozivanjem na odgovarajuci amandman, svasta nesto sto se moralo posebno odobriti od suda. tj. FBI u pravcu dokazivanja ugrozavanja naciomnalne bezbednosti jer, u suprotnom, ne mozes do internet identiteta SAD drzavljana. Tako jos uvek traze nacina da dodju do odstete, a Scribd vodi racuna da ne cacka najvece izdavace. Amerikanci ko Amerikanci, sahovski majstori u sudnicama, uglavnom tako izigravaju pravdu, ali ovde kod nas ne mozes se pozvati na tako nesto (nema odgovarajuce pravne institucije) pa je teoretski moguce da izdavaci pocnu da se izivljavaju na onima na kojima mogu. Druga je stvar sto smo mi boranija i nikome interesentni, ali uvek postoji takav rizik i zato, naravno, ne treba gurati prst u oci, kako to neki rade.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #23 poslato: Januar 30, 2013, 03:45:27 posle podne »
Interesantno je pomenuti koliko je još ostalo nepreveđeno sa stare literature. Prijatelj koji ima lista manuskripte mi je rekao sledeču cifru:

800 knjiga na turskom jeziku (ovo iz Otomanske imperije).
400 na arapski jezik.
100 na persijski jezik.

Pa sad vi vidite šta nas čeka.
Ja idem da učim turski! :D
« Poslednja izmena: Januar 30, 2013, 03:54:21 posle podne od strane Ile »

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #24 poslato: Januar 30, 2013, 04:13:43 posle podne »
Verujem da većina taih tekstova ima i na latinskom, tako da od njega bi mogli imati najviše koristi  ;D...
Ali, valja i pročitati sve te knjige  ???
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #25 poslato: Januar 30, 2013, 04:25:33 posle podne »
Verujem da većina taih tekstova ima i na latinskom, tako da od njega bi mogli imati najviše koristi  ;D...
Ali, valja i pročitati sve te knjige  ???

Poenta je u to sto nema vecinom te knjige na latinski :D
Pa za citanja treba entuzijazam i nista vise. Entuzijazam nalazi i vreme i prostor i sve sto treba :)
« Poslednja izmena: Januar 30, 2013, 04:31:41 posle podne od strane Ile »

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #26 poslato: Jun 14, 2013, 01:41:32 posle podne »
Da li neko zna gde se mogu skinuti pouzdane efemeride?
ja sam uglavnom koristila one u pdf-u na astro.com, ali sam otkrila nepravilnost baš za jun mesec ove godine.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #27 poslato: Jun 14, 2013, 03:03:49 posle podne »
Kada mi zatrebaju koristim stampana izdanja Americkih efemerida, a za sve pre 20. veka se pouzdam u Janusove integrisane podatke (liste efemerida i svih podataka se mogu iz njega posebno izlistati). Vidim da na netu ima ovih efemerida, ali tek od 2007. do 2020. pa ti i nije od velike koristi. Mozda Miki nadje i ovo u integralu, ja ne znam gde bi se to izbunariti moglo, imam ih u knjigama pa mi ne treba.

http://en.netlog.com/jacquelynneff/blog/blogid=19661995
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #28 poslato: Jun 14, 2013, 03:19:51 posle podne »
Ima na netu raznih generatora ili da otvoriš i pročitaš, ali nemaju sve sideralno vreme i ne znam koje su pouzdane, a koje ne. Bila sam ubeđena da su ove na astro.com najbolje i kad mi koja godina treba skinem i sačuvam. Međutim, preskočili jedan dan, pa im 11.06. pada u ponedeljak, a ne u utorak. Sva sreća te proverim i u programu...
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Аstrološka literatura-razmena
« Odgovor #29 poslato: Jun 14, 2013, 03:26:23 posle podne »
To onda nije do efemerida vec do softvera koji astro.com koristi. Sa pokojnom Maricom (ako je se secate, nik je bio tetkica, tetka na astro-artu) sam vodila jednu raspravu na ovu temu. Svajcarske vs americke efemeride. Ja sam se pozvala na to da NASA generise americke u svoje programe, a Evropska svemirska agencija vec ne znam pa kud puklo  :smiley: Manje bitno, zaista, astronomi i matematicari stoje iza svih, problem nije u efemeridama vec softverima. Astro.com nema samo problem sa tabelama vec i za vremenskim zonama jer sve varijante nisu integrisane (istocne ruske zone, zone iz II sv. rata...). Vec sam o tome govorila. Janus je vrlo pouzdan softver.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com