Natalna astrologija (primeri)

  • 1425 Odgovora
  • 635525 Pregleda
*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #975 poslato: Mart 01, 2013, 10:46:23 posle podne »
Kad ga Šmit postavi ovako lepo sročeno u rečima, onda ti postaje sasvim jasno o čemu se radi.
Naime, priča o konceptu "operativnim mestima" u horoskopu:

"Ako je planet u kadentnu kuču (misli na znak), onda aktivnosti te planete su usmereni dalje od natusa. Na primer, ako se benefična planeta nalazi u kadentni znak, onda njena benefična agenda je usmerena dalje od natusa".

Ponekad je tako jednostavno. Imaš benefični planet Venera u kadentni znak, recimo 12, onda su njene benefite "directed away" ili usmereni dalje od natusa. Zato ljudi sa ovom postavkom, često imaju ljubavne probleme od ovog ili onog tipa, kao i probleme koje se odnose na sve Venerine signifikacije. I poenta je da je izvor ovih problema zapravo u nedostatak benefične signifikacije Venere, a ne u to da Venera stvara nešto natusu na direktan način. Radi se o "oduzimanju" ili bolje rečeno "nedostatak" a ne toliko o "činenju". Venera nije "pogodna za biznis" što bi reko Šmit.

Nataša, seti se sad devojci koja je imala Mesec u 12. I koja je agenda, zajedno sa Mesecom odnjeta dalje od natusa? Emotivnu negovatelnu prirodu.
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 10:52:10 posle podne od strane Ile »

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #976 poslato: Mart 01, 2013, 10:53:33 posle podne »
Verovatno s mogucim ublazavanjem ukoliko se planeta nadje u 9. ili 3. a narocito ako aspektuje asc. I naravno, kadencija jeste bukvalna, tupa, asocira na daljinu. Ponekad, sticaj faktora u kadenciji moze biti i znak cestih promena adrese, lutanja, daljina, putovanja. Imam natal jednog turistickog vodica koji je van svog formalnog prebivalista 9 meseci u godini. Ipak, na ova mrdanja moze ukazati i MA ili MO oko dsc ili na asc. Nije uvek tako jednostavno, ali ta ideja o slabosti ovog dela mundanog prostora, stoji svakako.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #977 poslato: Mart 01, 2013, 11:00:35 posle podne »
Verovatno s mogucim ublazavanjem ukoliko se planeta nadje u 9. ili 3. a narocito ako aspektuje asc. I naravno, kadencija jeste bukvalna, tupa, asocira na daljinu. Ponekad, sticaj faktora u kadenciji moze biti i znak cestih promena adrese, lutanja, daljina, putovanja. Imam natal jednog turistickog vodica koji je van svog formalnog prebivalista 9 meseci u godini. Ipak, na ova mrdanja moze ukazati i MA ili MO oko dsc ili na asc. Nije uvek tako jednostavno, ali ta ideja o slabosti ovog dela mundanog prostora, stoji svakako.

Da, 9 i 3 su uvek imali taj dvojni status, a ideja da su kadentna mesta asocijativni življenju u inostranstvu i putovanja potiče još iz Valensa i ostale savremenike ili pred-vremenike. Oni su to povezivali sa ne tako benefičnim prestojom u inostranstvo, kao nešto što ti je odzemeno, kao u ovaj slučaj "domovina", "familija" itd., jer u staro vreme (a možda je u ublaženom smislu tako i danas) u "inostranstvo" si ti bio jednak barbarinu, tuđinac i ljudi se nisu odnosili prema tebi tako fino kao "kod kuče".

Interesantno je da doktrina "conducive to  business" ili biti na operativno mesto, ne odnosi se samo na kadenciju. Na primer, biti ispod sunčevih zraka, takođe ukauzuje na neprofitabilnost i nemogučnost planete da izrazi svoje signifikacije, pa su tako, opet, njene signifikacije usmerene dalje od natusa, ili "sakrivene". Sa druge strane, ako je taj planet u svom domicilu, egzaltaciju ili termin, onda ta planeta opet dobija svoju moč delovanja, jer se nalazi u sopstvenu kočiju.
Planeta je takođe sposobna da čini svoj biznis i kad se nalazi u svoj znak ili egzaltacija recimo, onda i ako je kadentna, čini se, da če biti više sposobna izraziti svoju simboliku (iako, opet če imati teškoča). Eto gledao sam juče Bon Jovijev natal, Venera u 6 u Ribe, partilno aspektira MC. Ova je Venera bila sposobna da obavi svoj posao ili biznis.

Ma ovi su principi zlato  :thumbsup2:

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #978 poslato: Mart 01, 2013, 11:15:42 posle podne »
Recimo i SA se neretko nadje za signifikatora stranca jer je najsporija i od centra najudaljenija planeta. Kao malefik direktno je asocirao na nesto nepoznato, prema cemu se mora biti oprezan, sto nije domace i sto je cudno. Naravno, predubedjenja i predrasude kojih se covecanstvo nikada nije oslobodilo jer se radi o vrsti odbrambenog mehanizma i mehanizma zastite vrste, rase, kulture, imena, porodice. Dorotej ga pominje i u ovom kontekstu.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #979 poslato: Mart 01, 2013, 11:18:15 posle podne »
Recimo i SA se neretko nadje za signifikatora stranca jer je najsporija i od centra najudaljenija planeta. Kao malefik direktno je asocirao na nesto nepoznato, prema cemu se mora biti oprezan, sto nije domace i sto je cudno. Naravno, predubedjenja i predrasude kojih se covecanstvo nikada nije oslobodilo jer se radi o vrsti odbrambenog mehanizma i mehanizma zastite vrste, rase, kulture, imena, porodice. Dorotej ga pominje i u ovom kontekstu.

Da, da, da: Abu Mašar povezuje Saturn sa traveling in places distant and far away, upravo povezujuči ga metaforično sa njegovom postavkom u najudaljene sfere od svih planeta.  :smiley:

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #980 poslato: Mart 01, 2013, 11:52:35 posle podne »
Ne mora uvek to da znaci, ali uvek simbolizuje neku vrstu prisile u procesu prilagodjavanja. Osoba sa istaknutim SA je neretko stranac sustinski ako ne I formalno. Otudjenje I neprilagodjenost su glavna osecanja. Sredina I pojedinac nisu u istom kontekstu. Nekada su to bili stranci prema rasi, danas su to otudjeni ili prosto drugaciji, specificni pojedinci.




astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #981 poslato: Mart 01, 2013, 11:54:34 posle podne »
Evo čitam šta kaže Šmit za koje su kuče operativne ili pogodne za posao:
1, 4, 5, 7, 9, 10 i 11.

Znači od one koje aspektuju asc., samo 3. nije ubrojena u ove.

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #982 poslato: Mart 02, 2013, 12:03:33 pre podne »
To Dorotej navodi na samom početku Carmen Astrologicum.
Mislim, nije Šmit izmislio tu ništa, o tome pišu stari majstori...
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #983 poslato: Mart 02, 2013, 12:07:28 pre podne »
To Dorotej navodi na samom početku Carmen Astrologicum.
Mislim, nije Šmit izmislio tu ništa, o tome pišu stari majstori...

lol bre Tanja, a ko kaze da je Schmidt nesto izmislio?  ;D
Onda, otkud smo toliko sigurni da ono u CA nije edit arapskih majstora?!
Schmidt sam pomenuo kao referenca koji je procitao bukvalno SVE sto se moze naci od grcke literature.

*

Van mreže Cherry

  • *****
  • 258
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #984 poslato: Mart 02, 2013, 12:12:14 pre podne »
Možda treća jedino u slučaju da je profesija opisana III, novinari često imaju dobru III kuću.

Mada sam ja nailazila i na neke primere gde su VI i XII istaknute a osoba uspešna..i to mi je uvek bilo čudno. Jedino da se računa da je još rano..

Imam i primer čoveka jednog dosta uspešnog, sad je u penziji. Čak 5 planeta su u XII, uključujući vladara Asc (doduše u I znaku je). Jedna od najzanimljivijih karti koje imam, ali nažalost ne smem da je kačim. Malefik u životinjskom znaku na Asc, njega i Sunce aflikuje Sa iz ugaone IV kuće. Mesec i Sunce u averziji, Sunce je u XII, ali u I znaku, a Mesec u VI. Bio je upravnik zatvorene institucije, a ovi malefici kao da opisuju tu instituciju, ili sam neki njegov imidž. Nemam podatke da je imao veće profesionalne padove. Otac uspešna figura, dugo živeo..doduše brak se raspao, jer je Sa vladar VII.

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #985 poslato: Mart 02, 2013, 12:13:58 pre podne »
lol bre Tanja, a ko kaze da je Schmidt nesto izmislio?  ;D

Pa pravo da ti kažem, kako si krenuo "Šmit ovo, Šmit ono" sad još čekam epilog da je Šmit izmislio celu helenističku astrologiju  :D

Pre par meseci kada sam ja pojašnjavala da nije svaka kadencija ista, tj da je IX na neki način drugačija u odnosu na druge kadetne kuće usledila je vrlo negativna reakcija u smislu da nemam pojma šta pišem. E sad kad Šmit kaže, onda se prihvata?  :D
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #986 poslato: Mart 02, 2013, 12:20:12 pre podne »
Citat
Mada sam ja nailazila i na neke primere gde su VI i XII istaknute a osoba uspešna..i to mi je uvek bilo čudno. Jedino da se računa da je još rano..

Za uspesnost neke osobe ili neuspesnost se gledaju drugi faktori a ne ono sto si nabrojila. Zato trebas malo kod cika Valensa procackati  ;)

Citat
Pa pravo da ti kažem, kako si krenuo "Šmit ovo, Šmit ono" sad još čekam epilog da je Šmit izmislio celu helenističku astrologiju  :D

Nije, ali ima IQ ko svi mi tu zajedno  ;D ( I.Q./ Mensa level)
U zadnje vreme sam se zarazio njegovom inteligencijom i objasnjavanje helenistickih principa i filozofije i metafizicke pozadine istih, bez kojih, se pravo razumevanje naseg umjeca, prosto nemoze.
Vidim da se i Cor, potpuno nezavisno od mene, zarazio sa Schmidtom. I to je normalno, kako covek rasti i napreduje u razumevanju ovog umjeca, trazi dublju hranu. Schmidt je upravo ta dublja hrana. Njegova su objasnjenja fenomenalna, iako mi je i "fenomenalna" preslaba rec.

Citat
Pre par meseci kada sam ja pojašnjavala da nije svaka kadencija ista, tj da je IX na neki način drugačija u odnosu na druge kadetne kuće usledila je vrlo negativna reakcija u smislu da nemam pojma šta pišem. E sad kad Šmit kaže, onda se prihvata?  :D

Hahaha to je bio drugaciji kontekst  ;D
« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 12:23:50 pre podne od strane Ile »

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #987 poslato: Mart 02, 2013, 08:35:12 posle podne »
lol bre Tanja, a ko kaze da je Schmidt nesto izmislio?  ;D

Pa pravo da ti kažem, kako si krenuo "Šmit ovo, Šmit ono" sad još čekam epilog da je Šmit izmislio celu helenističku astrologiju  :D

Pre par meseci kada sam ja pojašnjavala da nije svaka kadencija ista, tj da je IX na neki način drugačija u odnosu na druge kadetne kuće usledila je vrlo negativna reakcija u smislu da nemam pojma šta pišem. E sad kad Šmit kaže, onda se prihvata?  :D


Nije je izmislio, ali je najvecim dijelom bas on omogucio da o njoj citamo  :D

Sta si ti to "pojasnjavala"?  :D

I sta to kaze Schmidt pa se navodno tek sad prihvata i to toboze samo zato sto on to kaze?  :D

« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 08:44:34 posle podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #988 poslato: Mart 02, 2013, 08:52:09 posle podne »
I sta to kaze Schmidt pa se navodno tek sad prihvata i to toboze samo zato sto on to kaze?  :D
Ajde da tebe proizvedemo u našeg Shmita
fataj link, i vidi o čemu se ovde radi; ja ovaj "ah ja, zo, šone, špricen" jezik ne razumem ič
http://books.google.rs/books?id=XFX2VJHbTJkC&pg=PA2&lpg=PA2&dq=doriforo+astrology&source=bl&ots=6ytTNz3fkR&sig=r9c40NyxgHUPliTnZZCDNCTJPgk&hl=en&ei=Oj_XSYuiNsKP_QavjojEDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&redir_esc=y#v=onepage&q=doriforo%20astrology&f=false
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Natalna astrologija (primeri)
« Odgovor #989 poslato: Mart 02, 2013, 09:46:43 posle podne »
I sta to kaze Schmidt pa se navodno tek sad prihvata i to toboze samo zato sto on to kaze?  :D
Ajde da tebe proizvedemo u našeg Shmita
fataj link, i vidi o čemu se ovde radi; ja ovaj "ah ja, zo, šone, špricen" jezik ne razumem ič
http://books.google.rs/books?id=XFX2VJHbTJkC&pg=PA2&lpg=PA2&dq=doriforo+astrology&source=bl&ots=6ytTNz3fkR&sig=r9c40NyxgHUPliTnZZCDNCTJPgk&hl=en&ei=Oj_XSYuiNsKP_QavjojEDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&redir_esc=y#v=onepage&q=doriforo%20astrology&f=false

 :D

Neka fala, imam pametnijeg posla nego da glumim Schmidta. Npr., da ucim i citam jos dugo, dugo  ;)

A to je knjiga koju je on komentarisao na ACT forumu i zove se "Astroloska teorija/ucenje o doriforiji"http://actastrology.com/viewtopic.php?f=4&t=125&p=1030&hilit=Denningmann#p1030
« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 09:53:40 posle podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom