Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)

  • 271 Odgovora
  • 129450 Pregleda
*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« poslato: Novembar 29, 2012, 08:58:45 pre podne »
Sinastriju Ptolomej obrazlaže u 5. i 7. poglavlju IV knjige Tetrabiblosa kada govori o braku , prijateljstvima i neprijateljstvima. On je prvi pisac koji je uveo standarde u ovom metodu koji se tiču muško-ženskih planetarnih parnjaka (Sunce-Mesec i Mars-Venera). U ljubavnim i bračnim vezama od primarnog je značaja da luminari budu u bliskom aspektu trigona ili sekstila do 5 stepeni od perfekcije. Ukoliko se desi da su luminari iz dve natalne pozicije u aspektu kvadrata trajnost veze je i dalje moguća pod uslovom da se svetla nalaze i u međusobnoj recepciji koju Ptolomej naziva ’’izmenom, razmenom’’. Raskidi i razvodi i zbog najmanjih povoda po njemu se dešavaju kada se luminari iz dva natalna dijagrama ne vide (kada ne formiraju jedan od 5 tradicionalnih aspekata) ili su u opoziciji ili kvadratu bez recepcije i najmanjeg zodijačkog dostojanstva. U tom smislu i dekanat može ’’spasiti’’ stvar ako je jedan od luminara sa luminarom druge karte povezan preko pozicije u njegovom licu. Sinastrija je dobra i onda kada luminar jednog partnera pada u znak benefika drugog ili od njega prima blizak aspekt. Suprotno ovome postoji u slučaju deljenja iste zodijačke pozicije luminara i malefika. Benefici mogu popraviti i loš aspekt između luminara ili odsustvo istog ukoliko blisko stoji u vezi sa njima u natalnoj razmeni. Ptolomej je standardizovao ne samo signifikatore profesije već i opšte signifikatore sinastrije, a to su Venera, Mars i Saturn koji obavezno moraju biti u vezi sa luminarima u natalnoj razmeni kako bi se procenio opšti kvalitet jednog odnosa. Pretpostavka kvalitetnog i trajnog ljubavnog odnosa jeste ’’familijarnost’’ opštih signifkatora sa mestima luminara. Odnos između partnera reflektuje se kroz odnos koji Venera ima prema Marsu i Saturnu. Mars je relevantan u onim vezama u kojima su partneri generacijski bliski dok je Saturn preuzima primat u vezama u kojima postoji veća razlika u godinama. Ovo Ptolomej objašnjava prostom astrološkom činjenicom da Venera i Mars ostvaruju svoje zodijačke egzaltacije preko trigona sa domicilom one druge dok u slučaju Venere i Saturna imamo direktnu vezu preko domicilnog trigona. Na ovaj način Ptolomej u prvi plan ističe snagu trigonskog aspekta.

Posebno sinastrijsko istraživanje izloženo je u 7. poglavlju pomenute knjige i za njega je karakteristično to što se kao primarni faktori analize ističu: Sunce, Mesec, ascendent i tačka fortune koje po osnovnoj svojoj prirodi simbolizuje odnos između luminara projektovan od stepena ascendenta. Po njemu najčvršće veze nastaju iz sinastrija u kojima su pomenuti faktori u istoj znakovnoj poziciji ili u poziciji susednih znakova ukoliko razmak između njih preko granice nije veći od 17 lučnih stepeni. Ovde se Ptolomej poziva, u suštini, na solarni orbis, odnosno, na solarni radius koji prenosi na sve primarne sinastrijske faktore. Suprotno ovome najdublja neprijateljstva i neslaganja biće prikazana u onim sinastrijama u kojima su ovi faktori u razdvojenim ili znacima opozicije. Sekstil i trigon benefično vezuju, ali takve veze nemaju kvalitet kao veze preko konjunkcije koje se smatraju najsnažnijim i najtrajnijim. On prijateljstva i neprijateljstva deli u tri kategorije u zavisnosti od poveznog primarnog faktora. Tako, recimo, ako je jedna sinastrija bazirana primarno na vezama luminara odnos će biti posledica najdublje privlačnosti i naklonosti. U slučaju neprijateljstva, ukoliko su luminari ti koji su u međusobno lošem odnosu, ono će biti duboko, ozbiljno i trajno. Kada su tačke fortuna stožeri sinastrije ljudi se povezuju prema interesu dok ascendenti povezuju, pre svega, preko fizičke privlačnosti ili zajedničkih tragedija, nevolja, incidenata. Dominantan partner u vezi biće onaj čiji su sinatsrijski faktori u dekster poziciji prema faktorima drugog partnera. Do upoznavanja i početka jednog odnosa obično dolazi kada se primarnom direkcijom faktor iz jednog natala nađe u egzaktnoj vezi sa faktorom iz drugog natala. Trajne i snažnije veze između dvoje ljudi dešavaju se u vreme kontakta 4 primarna faktora, a prolazne ukoliko ekvatorijalni luk poveže planete iz drugog plana, izvan sistema 4 glavna. Takođe, od značaja u proceni intenziteta novog poznanstva biće i povezivanje direkcijom preko uglova, odnosno, kadencije.

Iako Klaudije nije poseban značaj pridavao dodekatemorijama većina drugih autora jeste pa se sinastrija 4 primarna faktora jednako može primenjivati i preko ovog sistema. Tako, recimo, ukoliko ascendenti dvoje ljudi ne stoje u posebnoj vezi mogu biti povezani preko stepena svojih dodekatemoria. Jednako važi i za ostala 3 faktora: Sunce, Mesec, i fortunu i njihove međusobne kombinacije. Veze preko sistema dodekatemorija jednako su snažne kao i osnovne zodijačke veze.

astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #1 poslato: Novembar 29, 2012, 09:06:27 pre podne »
Pronadjite par iz ova cetiri natala. Dakle, sa kojim od tri muskarca je zena u braku?

27.11.1968. 16h, Cacak (muskarac)
30.3.1970. 23.50. Cacak (zena)
16.11.1968. 14.10. Cacak (muskarac)
30.3.1964. 2.40. Cacak (muskarac)
















astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #2 poslato: Novembar 29, 2012, 06:50:53 posle podne »
Ja bi zbog konjunkcija rekao sa prvim 27.11.1968. Posebno zbog ma90ve180sa90ve, jer i njoj je me,vlad 7 90mo. A to daje komplikovanu emotivnu priču, mada ni drugi sa ma0mo ne otpada, treći mi nešto nije po mome što ne znači da sam u pravu.
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #3 poslato: Novembar 29, 2012, 07:06:28 posle podne »
Da sacekamo, mozda se jos neko oglasi po ovom pitanju. Primer sam iznela jer se uklapa u Klaudijevu teoriju.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #4 poslato: Novembar 29, 2012, 08:06:16 posle podne »
pretpostavljam da su joj i druga 2 nesto znacila u zivotu?
ako jesu, da li mogu znati njihove uloge

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #5 poslato: Novembar 29, 2012, 08:16:32 posle podne »
nisu. iako su iz istog mesta, jednog poznaje vrlo povrsno, drugog ne poznaje. dakle, samo jedan od ova tri je bitan.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #6 poslato: Novembar 29, 2012, 08:34:32 posle podne »
27.11.1968. 16h, Cacak (muskarac)
16.11.1968. 14.10. Cacak (muskarac)
30.3.1964. 2.40. Cacak (muskarac)

dvoumim se izmedju 1. i 2.
3. mi deluje kao stranac

da probam ovako, 1. je muz, a 2. cesto srece, putevi im se ukrstaju
ili je obrnuto  ;D

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #7 poslato: Novembar 29, 2012, 08:38:37 posle podne »
Leto, imas privatnu poruku od mene. Molim te da procitas.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #8 poslato: Novembar 29, 2012, 08:49:54 posle podne »
Prvi utisak na brzinu mi je da se radi o ovom prvom muskarcu, jer oboje imaju MO/SU kvadrat s tim sto je jedan u opadajucoj, drugi u rastucoj fazi i to daje snaznu privlacnost na osnovu komplementarnosti fundamentalne karakterne osnove kojoj u osnovi lezi koflikt musko - zenskog principa, vjerovatno se ispoljio kroz odnos roditelja.

SU u trigonskom odnosu, MO u sekstilima s tim sto je i njegov MO skoro egzaktno na njenoj POF, a to bi trebalo dati snaznu povezanost buduci da je POF zapravo AC MO. Podznak jednog je 7. znak onog drugog pa je slika trazenog partnera ispunjena.

Veoma pozitivna i povezujuca stvar je njegova VE na njenom MO dok je njegov SA u znaku njenog SU garant problematike i tereta koji on unosi u njen zivot.

Ima tu jos sigurno stosta zanimljivog za isceprkati, ali mislim da su ovo osnove sasvim dovoljne za zakljucak.
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2012, 11:21:58 pre podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #9 poslato: Novembar 29, 2012, 09:36:30 posle podne »
Ja sam posmatrala odnose luminara "ukršteno" (SO iz jedne karte i MO iz druge).

Sa prvim muškarcem nema aspekta njenog SO sa njegovim MO, niti njenog MO sa njegovim SO, pa sam bila u nedoumici da li da ipak računam to što su im istorodna svetla u povoljnim aspektima. Takođe, činjenica da oboje imaju natalno SO90MO mi nije povoljna podloga da ostvare trajnu vezu. Naprosto, bar jedno bi trebalo da malo "izvuče" stvar. Mada to može značiti da je sam brak na neki način buran, sa trzavicama itd.

Sa drugim njeno SO ima opoziciju sa njegovim MO i to bez recepcije, ali zato ta opozicija pada oboma vrlo blizu ugaonih osa. Njeno MO sa njegovim SO sekstil. Nisu ni ovo idealni pokazatelji, ali opet nekog povezivanja ima.

Sa trećim, ima ta konjunkcija SO što ujedno znači i kvadrat sa njenim MO, ali sem toga ne vidim neku dublju povezanost.

Doduše, do ostalih elemenata nisam ni stigla.

E sad, ono što mene čudi jeste kako je uspela uopšte da ostane u braku, jer nisu joj baš slatke predispozicije za to, pa tako jedan od prve dvojce bi po meni bio kandidat.
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #10 poslato: Novembar 29, 2012, 11:13:08 posle podne »
Evo, ovako. Suprug je ovaj rodjen istog dana kada i ona. Da vidimo poveznost licnih faktora: SO, MO, asc i fortune.

1. Nivo

Dva SO na istom stepenu, MO se vide, s tim sto je njegov MO na njenom vladaru JU. Njego asc u okviru 17 stepeni od njenog MO i jos u istom znaku.

2. Nivo

Veza VE, MA, SA. Njegova VE u znaku njenog MA i SA, njena VE u znaku njegovog MA. Ovaj nivo nije narocito snazan, ali ima poveznosti preko esencijalne pozicije sto i jeste polazna osnova ovih pravila.

3. Nivo se tice dodekatemorije njegovog asc koja pada na njen ascendent, u znak njenog ascendenta. Dodekatemorija njenog asc pada na njegovu tacku duha, odnosno, fortunu prema obrtnoj formuli, a njegova fortuna (duh) preko dodekatemorije pada na njenu fortunu (duh). Dodekatemorja njegovog duha (fortune) je u Ar gde su njihova SO, odnosno, njeno SO.

Dakle, najubedljivija je egzaktna konjunkcija SO, njen MO u znaku njegovog asc u okviru 17 stepeni, dodekatemorija njegovog ascendenta na njenom osnovnom ascendentu i njegov MO na njenom vladaru asc. Ako su luminari, fortuna i asc licni faktori koje Ptolomej uzima u prvi plan, ovde imamo vezu asc i asc, SO i SO, MO i asc i MO i vladara asc.

Na kraju, ne manje znacajno, ako uzmemo Al Hajatovo pravilo da vladar casa rodjenja ima isti znacaj kao i vladar asc. Oboje su rodjeni u SO cas i tu se vracamo na ona dva egzaktno povezana, konjunkcijska SO.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #11 poslato: Novembar 29, 2012, 11:33:11 posle podne »
Ipak sam trebao malo vise analizirati  :D
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #12 poslato: Novembar 29, 2012, 11:40:59 posle podne »
Ma prosto je, ne trazi mnogo. Jednostavno povezujes 4, odnosno, 5 faktora iz dva natala preko aspekta, konjunkcije i dodekatemorije. Svaki sa svakim i to je to. Sto vise egzaktnih pokazatelja imamo,  to je i veza snaznija. Egzaktnost se odnosi na aspekt do 3 stepena, aspekt u okviru istog broja stepena, konjunkciju po sva tri osnova (ceo znak, 3 stepena, 1 stepen). Dodekatemorije, normalno, idu preko celog znaka, ne vredi cepidlaciti, ali i to moze. Ovde imamo jos i egzaktnu konjunkciju obrnutih fortuna preko dodekatemorije njene fortune ka njegovoj osnovnoj...Ove su mi se dodekatemorije pokazale u snazi i znacaju jednakim sa prirodnim konjunkcijama.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #13 poslato: Novembar 29, 2012, 11:52:30 posle podne »
Yes, al'kad to sve radis X3 bude malo zamorno i lako se upetljati a to onda ne djeluje bas stimulativno na magiju/inspiraciju prvog utiska  ;)
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2012, 12:07:02 pre podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Astrologija odnosa (sinastrijski metod Klaudija Ptolomeja)
« Odgovor #14 poslato: Novembar 29, 2012, 11:57:15 posle podne »
Ja ne stigoh do dodekatemorija, jer što reče Cor kada gledaš 3x malo počneš da se gubiš...
Sad, ako nije tajna, sa kojim se uopšte ne poznaje?
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović