Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana

  • 41 Odgovora
  • 20344 Pregleda
*

Van mreže Gnomo

  • ***
  • 11
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #30 poslato: Februar 15, 2018, 02:13:47 posle podne »
I uvek su tu planete sa kucama, nikada znaci sa kucama u vezi.

Sto se mene tiče, možeš raditi sa kućama što god želiš, za mene je to jedan zanimljiv teoretski antikvitet, koji ne samo da me suštinski ne dira, nego je i besmisleni konstrukt koji nema nikakvog odnosa sa stvarnošću. Nemam nikakvog interesa da kuće izjednačavam sa zodijačkim znakovima, za mene sva ta dinamika zodijaka ne igra nikakvu ulogu, uključujući i kretanje Sunca po znakovima - samo sirova tipologija zodijaka i simbolička arhitektura planeta, elemenata, zodijačkih znakova je tema. Ja sam za razliku od vas više “strukturalist”, meni povjest nije toliko relevantna - iako mi i ovdje ide u prilog, u smislu da se taj odnos Elemenata, Znakova i Planeta koji ja zastupam već u rundimentarnom obliku javlja i posred helenističke epohe - kod Vettiusa Valenta. Kod njega se već lagano nazire i planetarno srodstvo Znakova i Planeta, kao i njihova elementarnost. Npr. Ovan i Škorpija su kod Valensa agresivni znakovi zato što im je priroda marsovska; isto kao što su Ovan, Lav i Strijelac opisani kao nadmjeni, oholi, vladarski, bude strahopoštovanje, zato što im je priroda vatrena. Toliko udaljeni od današnjih opisa znakova i nisu. Zato bi me više od istorije stare astrologije interesirala novija, upravo ono vrijeme kad su zodijački znakovi prefekcionirani u današnjem smislu.

I Gnome, jesi'l proverio, jesi'l spremio gomilu primera da me demantuješ????

Tvoje sestre su te već demantovale, odmah kao rekacija na tu tvrdnju. Lilitu: “evo kod mene je Ma u VI polju i nisam sklona toj simbolici.”, Alea: “Ja imam svetla u 12. ali nemam problem sa ocima.”

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #31 poslato: Februar 15, 2018, 03:32:36 posle podne »
"Sto se mene tiče, možeš raditi sa kućama što god želiš, za mene je to jedan zanimljiv teoretski antikvitet, koji ne samo da me suštinski ne dira, nego je i besmisleni konstrukt koji nema nikakvog odnosa sa stvarnošću."
Ako je tvoje misljenje toliko vazno onda nisi morao samo nama da ga iznosis jer kuce koriste i modernisti, pa ti savetujem da im ovo objasnis kao sto si nama. Recimo, odes do Imsiragica ili Lucic Gajic i kazes im ovo. Da te sve ovo ne dira ne bi se ovoliko upinjao da negiras istorijske cinjenice i zdravu pamet. Smesan si.

"uključujući i kretanje Sunca po znakovima - samo sirova tipologija zodijaka" Znaci ni Sunce, ni kuca, nista, samo znak za sebe? Znak ne postoji na taj nacin u pojavnosti jer kako bi ga uopste kvalifikovao bez nize reference. Zodijak nije skup zvezda vec zamisljeni krug sa 12 simbolickih podeoka, koji se u kontekst dovode preko neke reference. Samo po sebi ne znaci nista, skup sastojaka u potencijalnosti. No, kako ni Sunce ne racunas mogao bi i ovo da prospes pred nekog modernistu takodje. Sta ti to znaci sirova tipologija samo ti znas. Vidimo iz istorije da je Zodijak nastao kao koordinatni sistem za pracenje planeta, da tek kasnije ulazi u astrologiju u vreme kada se ona podize na nivo horoskopije jer samo horoskop moze da da smisao znaku prema kontekstu. Da nije tako ne bi Valens prvo navodio opste karakteristike znaka, pa mundani kontekst, kontekst dekana i paranatalonti, zatim natalni i posebno izdvojeni u zasebnim delovima prema kucama za svaki znak. Niko do tebe u istoriji nije poznavao koncept "sirovog znaka". Vavilonci nisu imali nista slicno kao sto je tip Ovna ili Lava, a modernisti su znak omedjili pozicijom Sunca sto je besmislica po sebi jer Sunce na odredjenom delu ekliptike jeste znak pa to samostalno ne znaci nista i zato Grci sve postavljaju u horoskopski kontekst. Sirovi znak nikada nije postojao. To bas nista ne znaci. Skoro vecu glupost ne procitah. Zajebao si i Radmanovica. Neverovatno koliko ne razumes stvari.

 "Npr. Ovan i Škorpija su kod Valensa agresivni znakovi zato što im je priroda marsovska; isto kao što su Ovan, Lav i Strijelac opisani kao nadmjeni, oholi, vladarski, bude strahopoštovanje, zato što im je priroda vatrena."


A zasto kod Valensa samo? Nista Valens nije posebno opisao, osim sto je poentirao elemente jasnije nego neko pre njega. Ovan, Skorpija jesu agresivni i kod drugih autora, ali, gle cuda, to je i Lav jer je cetvoronozan i muski. Opet, kakve ovo veze ima sa celom pricom jer i Valens kada prica o znacima prica o uputstvima postavljanje prvog faktora ascendenta u kontekst celine ostalih. Niko nikada nije negirao da u horoskopu koji pocinje ascendentom znak nesto znaci, vec da znak ne znaci ono sto je moderna astrologija postavila kao zakon. Nema jasnih 12 tipova licnosti jer licnost nije odredjena jednim znakom Zodijaka! Osim ascendenta u igri su i planete u aspektu do 3 stepena sa njim, vladar ascendenta, almuten ascendenta, vladar duse i almuten geniture. Ta struktura za odredjivanje licnosti na astroloski nacin je poenta. Kod Grka nista ne bi znacilo to sto si rodjen u znaku Vodolije ili Skorpije, ne bi te razumeo o cemu govoris. Vrlo jasno ti objasnjavam sve vreme, a ti stalno skreces tokove na nove pritoke. Iz aviona se vidi da si vrlo lican u ovom i da te gnev i zavist motivisu. Takodje, mnoge osobine znakova koje su aktuelne od 20. veka su pridodate na osnovu greske izjednacavanja kuce i znaka pa je tako Sunce u Vodoliji najednom postalo simbol humaniste, pametnjakovica, liberala i revolucionara. Ili je Rak kuca, porodica, usta kako ti kazes. Mesec jesu usta, ali Rak nije baba pored kolevke. Taktilnost, senzualnost su jednako osobine svih zenskih znakova i zenskih elemenata. MO u Ta je to jos vise. Neke osobine su preuzete, neke su dodate na osnovu znacenja kuca, a cega nema u tradiciji i iskonstruisani su jasni personalni obrasci za poziciu 12 tipova solarnih znakova. To nije postojalo do 20. veka! Solarni znakovi i cela moderna astrologija su proizvod greske u prenosu iz izvora tradicije koje tumaci nisu razumeli. Gresili su na gotovo svakom koraku. Dokaz je i totalna devastacija metoda poput primarnih direkcija koje nisu umeli da objasne pa su izmislili onako kako im se ucinilo da bi moglo da bude. Dakle, nikakvi arhetipi i intuitivne dubine nisu ovde u igri, vec novinska zajebancija prvih decenija 20.veka na temu nekada ozbiljne i slozene vestine. Kao kada bi o kvantnoj fizici, na popularan nacin, pricale domacice jedna drugoj. Mozes misliti sta bi do desete u nizu doslo kao "istina". Grci su znake konkretno oblikovali, ali prema racionalnom modelu, prema horoskopu pa je znak u zavisnosti od toga na sta se odnosi opisivan u opstoj, mundanoj, katarhai i netalnoj kvalifikaciji, a prema domicilnom vladaru, elementu, modalitetu, vladarima termina i tripliciteta, dekanatima i paranima. Pogledaj koliko je Valens detaljan i koliko odvaja stepene unutar svakog znaka dok dodatno obrazlaze delove zvezda koje izlaze sa znakom (a nisu isto sto i znak). To je racionalan, matematicki pristup, ne intuitivna spoznaja sadrzine Zodijaka. Cak i nakosenje ekliptike uzima u obzir kod opisa znaka. Ugao je vazan, severni i juzni deo od ekliptike je vazan, ascenzija znaka je vazna jednako kao element i modalitet. Sta je tu intuitivno? Vavilonci, kao sto rekoh, nisu radili sa znacima uopste do samog kraja, a i tada su stvar tretirali kao navigacijski izum. Pre tog Zodijaka veci deo vavilonske astrologije se zasnivao na planetama prema nekretnicama i lunarnim kucama koje, takodje, nisu u vezi sa Zodijakom. Kasnije bivaju integrisae/prebacene u Zodijak koji su Grci konstruisali.

"Toliko udaljeni od današnjih opisa znakova i nisu" Ajd' jos jednom. Udaljeni su jer Valens ne govori o a priori Skorpiji ili Ovnu! Nema Skorpije ili Ovna dok ga nesto ne omedji i konkretizuje. Sunce u znacima ne znaci nista jer Sunce na ekliptici jeste znak po sebi, ali nije znak u manifestaciji licnosti jer sta cemo sa zudnim, socnim, taktilnim Rakom na ascendentu potpisanog medjunarodnog ugovora. Na stranu sto istog tog Raka na ascendentu (kada je konkretan) autori sasvim razlicito opisuju. Recimo, zbog znacaja dekana Rak je kod Materna prilicno violentan, u trecem dekanatu se ne razlikuje od Ovna. Svaki je autor davao skice kao deo celine koji, u razlictim granama astrologije, razlicito znace. Kada citas autora vidis da li govori o rodjenjima, pocecima ili nekim mundanim ciklusima. Ti si se uhvatio rodjenja i ascendenta i to niko ne negira, negiramo solarne tipove. Idi kod Ptolomeja pa pogledaj sta Rak znaci na ascendentu ingresa, eklipse ili lunarne faze ili sta Dorotej kaze za kardinalce an ascendentu horoskopa razlicitih pocetaka. Znak je, dakle, sve sto moze biti, a ne svrsena slika coveka, covek se ne opisuje samo na osnovu znaka na ascendentu, cak ni u najprostijoj grani horarne astrologije. Ascendent je ono sa cim pocinjes, nikada nije ono sa cim pocinjes i zavrsavas.

"Zato bi me više od istorije stare astrologije interesirala novija, upravo ono vrijeme kad su zodijački znakovi prefekcionirani u današnjem smislu."
Onda idi kod modernista nekog pa njemu objasni kako ne racunas Sunce, vec, eto, tako nesto sto odredjuje znak unapred i prenosi na coveka. Sta ces ovde uopste. Da nam kazes ono sto vec znamo, da su znaci kao svrseni tipovi licnosti izmisljeni u 20. veku od strane engleskih burzujcica koji su otkrili nov nacin lake medijske zarade. Ovo ne tvrdim ja, vec istoricari astrologije. Podsecas na onog bivseg adventistu Bogdanovica koji je citavo delo pod naslovom "Astrologija i antropologija" zasnovao na potpuno pogresnoj premisi o arhetipskih 12 tipova licnosti pa se jos pozvao na Ptolomejev opis naroda, a da nije primetio da Ptolomej ne svedoci o Suncu u znacima, vec triplicitetnim vezama znakova i planeta, pa je Mars relevantan za sve vodene znake recimo.

Evo kako dva autora pricaju o razlictim stvarima kada svedoce o Raku. Prvi autor cak ubacuje u pricu o licnosti i ascendent u trenutku vencavanja. Drugi autor svedoci o ascendentu u Raku razlicito.


« Poslednja izmena: Februar 15, 2018, 08:10:38 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #32 poslato: Februar 15, 2018, 03:37:37 posle podne »
Drugi autor o istom.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #33 poslato: Februar 15, 2018, 03:55:16 posle podne »
Valens o Raku na ascendentu rodjenja coveka. Ovo naglasavam jer pre toga govori o skicama Raka u mundanom kontekstu. Sam Valens je toliko detaljan da najvise govori o primerima i svim delovima horoskopa kao skicama koje interpretator mora da objedini u celinu. Znak na ascendentu nekog mundanog horoskopa, znak na ascendentu natala i znak u nekoj drugoj kuci natala ne znace isto. Zato je horoskopski kontekst sve. Valensov Rak na ascendentu vise lici na solarni znak Blizanaca moderne astrologije. Povrsni bonvivan koji ide od zabave do zabave, skuplja informacije i kojeg ne drzi mesto. Nomad, putnik, nikakva sisata mama koja sedi pored kolevke i doji dete.
« Poslednja izmena: Februar 15, 2018, 03:59:15 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #34 poslato: Februar 15, 2018, 05:39:48 posle podne »
Citat
Sto se mene tiče, možeš raditi sa kućama što god želiš, za mene je to jedan zanimljiv teoretski antikvitet, koji ne samo da me suštinski ne dira, nego je i besmisleni konstrukt koji nema nikakvog odnosa sa stvarnošću.

Шта било, оп'о ти напон па си ост'о без идеја? Јес', суштински те не дира па због тога дијарејишеш хектолитрима на ту тему.

Citat
Nemam nikakvog interesa da kuće izjednačavam sa zodijačkim znakovima, za mene sva ta dinamika zodijaka ne igra nikakvu ulogu, uključujući i kretanje Sunca po znakovima - samo sirova tipologija zodijaka i simbolička arhitektura planeta, elemenata, zodijačkih znakova je tema.

Наравно, шта би друго занимало сировину? Кога боли стојко шта је твој интерес, безначајан си фактор потпуно а притом немаш ни рудиментарног разумјевања онога што би радо критикова'. Који си ти гротескан пајац, па како можеш имати зодијачке знакове без кретања СУ???


 
Citat
Ja sam za razliku od vas više “strukturalist”, meni povjest nije toliko relevantna - iako mi i ovdje ide u prilog, u smislu da se taj odnos Elemenata, Znakova i Planeta koji ja zastupam već u rundimentarnom obliku javlja i posred helenističke epohe - kod Vettiusa Valenta. Kod njega se već lagano nazire i planetarno srodstvo Znakova i Planeta  kao i njihova elementarnost. Npr. Ovan i Škorpija su kod Valensa agresivni znakovi zato što im je priroda marsovska; isto kao što su Ovan, Lav i Strijelac opisani kao nadmjeni, oholi, vladarski, bude strahopoštovanje, zato što im je priroda vatrena. Toliko udaljeni od današnjih opisa znakova i nisu. Zato bi me više od istorije stare astrologije interesirala novija, upravo ono vrijeme kad su zodijački znakovi prefekcionirani u današnjem smislu.

За разлику од нас, ти се петљаш тамо гдје ти није мјесто и у оно што не разумијеш, покушавајући од себе направити ауторитет који ће ретроактивно измјенити астролошке датости и чињенице о којима су писали сви историчари астрологије. Урнебесно  :D

Ован и Шкорпион су агресивни због МА, кажеш? Зашто изостаљаш Валенсове описе Јарца као бруталног и деструктивног, те описе Водолије који су потпуно контра онога што такви као ти данас тј. од почетка 20. вијека продајете незналој пучини?

« Poslednja izmena: Februar 15, 2018, 09:54:26 posle podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Gnomo

  • ***
  • 11
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #35 poslato: Februar 16, 2018, 12:40:41 posle podne »
Znaci ni Sunce, ni kuca, nista, samo znak za sebe?

Strašno ne? Blasfemija do jaja. Ne dam čak ni nekom rođenom u znaku Raka da bude Rak :-) Da Sunce u znaku nema veze s odgovarujućim tipovima ljudi, sam uz početna kolebanja, otkrio već na početku interesa za astrologijom. Da ASC u znaku s istim nema nikakve veze sam otkrio odmah bez kolebanja.
Ali opet, tih 4x3 tipa koji ni sa čim nemaju veze vidim u metrou i na ulici, strše im svjetonazori iz poza, ali ne kao ličnosti nego kao cjelinske suštine sa svojim posvuda ponavljajućim obrascima. Viđao sam ih dobrim djelom i prije nego što sam upoznao astrologiju. Jedan mali, fiziognomski dio toga sam grubo portretirao i prezentirao na vašem forumu:  http://www.tradicionalnaastrologija.com/forum/index.php?topic=11.msg4647#msg4647

Citat
Vidimo iz istorije da je Zodijak nastao kao koordinatni sistem za pracenje planeta, da tek kasnije ulazi u astrologiju u vreme kada se ona podize na nivo horoskopije jer samo horoskop moze da da smisao znaku prema kontekstu. (..) Vavilonci nisu imali nista slicno kao sto je tip Ovna ili Lava, a modernisti su znak omedjili pozicijom Sunca sto je besmislica po sebi jer Sunce na odredjenom delu ekliptike jeste znak pa to samostalno ne znaci nista i zato Grci sve postavljaju u horoskopski kontekst. (..)


Sve je jednom bilo prazno i kasnije napunjeno smislom, i to u slojevima jedno preko drugog. I kuće su još banalnija trisekcija kvadranta od zodijakalnih, nastalih iz djeljenja prostora preko vrha, dna neba i horizonata koje su naknadno obilato nabijene smislom, iako su isto tako bestjelesni. Da ih je postalo 12 je simptomatično i u tipološkom smislu. 3x4 je možda već odgovarajuća slutnja, izgubljena u zbrkanim asocijacijama. Smisao se mjenja, raste. U startnoj fazi astrologije su se prostori i vremena obilato mješali. I za elemente se nekad vjerovalo da sadrže 4 taktilne kvlitete, a oni su u stvari samo “eterična” forma agregatnih stanja :-)


Citat
Znak ne postoji na taj nacin u pojavnosti jer kako bi ga uopste kvalifikovao bez nize reference. Zodijak nije skup zvezda vec zamisljeni krug sa 12 simbolickih podeoka, koji se u kontekst dovode preko neke reference. Samo po sebi ne znaci nista, skup sastojaka u potencijalnosti.


I skup sastojaka naravno ima svoj ontološki status. Veli, ne postoji a priori. Jeste vi učili logiku na pravnom fakultetu? Pa valjda postoji upravo samo a priori, jer to što se “omeđi i konkretizira” mora biti jedan uokvireni sadržaj. Potenca nije ništa nego nešto i kad nije omeđena. Kad mi netko pokaže tipku klavira i pita me dali je to ton E, pita to sasvim smisleno, iako nitko nije čuo neki ton.

Mnogo šta šta ti ovdje navodiš važi i za moderniste. I kod njih znakovi imaju mundana značenja, beskrajne korespodence, različite facete, pod ovakvim uslovima ovakav, pod onakvim onakav. I za njega se može reći da je ništa ako nije ciman.
Šta je u modernoj astrologiji zodijački znak nego omeđena, konkretizirana, aktualizirana ili šta god hoćeš potenca položajem Sunca, ASC, mjeseca, domicilnih i egzaltiranih planeta (ako se ne varam) itd. u znaku. Ni jedan moderni astrolog ne misli kao ja da je zodijački znak nešto bez ikakvih relacija. Ličnost i za modernistu nije goli solarni znak, nego skup horoskopskih faktora, gdje netko rođen sa Suncem u npr. Raku može biti nešto što nema puno dodira sa onim što se uzima za suštinu Raka.

Osim toga, mislim da su kuće u konstituiranju današnjih zodijačkih znakova imale sasvim zenemarujuću ulogu. Sendetarne kvalitete se npr. mogu izvući iz suštine mjeseca, kako iz moderno tako i iz onog tradicionalno opisanog, bar iz jedne varijacije njegovog opisa.


Citat
Sirovi znak nikada nije postojao. To bas nista ne znaci. Skoro vecu glupost ne procitah. Zajebao si i Radmanovica. Neverovatno koliko ne razumes stvari.

Jel ti to sa tim poređenjima sa Radmanovićima i Bogdanovićima, za koje znaš da nemam pojma tko su, tražiš podršku šire publike da bi svom iskazu dodala mase? :-) Ja bi prije rekao da je TA u gluposti teško nadmašiva. Da netko uopće slijedi taj somnabulni mix nervozne matematike i apofanije, koji dokazano ne funkcionira, pokazuje jasno koliko se ljudi ne vole suočavati sa realnošću. Ne iznenađuje nimalo da su paranoja, zavjera i bogobojažljivost odmah tu u blizini.

Citat
Solarni znakovi i cela moderna astrologija su proizvod greske u prenosu iz izvora tradicije koje tumaci nisu razumeli.


Moderna astrologija je prije svega jedan, nespretno izvedeni, zdravorazumski pokušaj da se čovjek riješi besmislenog balasta koji je dobrano nataložen u astrologiji. Sasvim u duhu vremena kojem je imperativ bio bistriti fenomene i deponirati tradicije i autoritete koje hoće da su same u sebi zasnovane i koji vrijeđaju lumen naturale. Te prve pokušaje razbistrivanja i reduciranja na bitno imamo već kod Morina. Tradicionalisti ga ubrajaju među svoje svetce, ali on je odjebom granica, dekana, lica i slčnim reformama udario kamen temeljac modernoj astrologiji.


Citat
To je racionalan, matematicki pristup, ne intuitivna spoznaja sadrzine Zodijaka.
 (..) Grci su znake konkretno oblikovali, ali prema racionalnom modelu.


Grci su moj đoko. Njihov astrološki racionalitet postoji samo u tvojoj mašti. Već sam naveo koliko su ovi običavali kasapiti jedan zodijački znak nasilnim isprobavanjem raznih divizora na njemu. To što su na te kriške i kriškice kačili planetarne sadržaje uhodanim redom ne čini ih racionalnim nego neurotičnim. Morin je glatko odstranio to mrtvo tkivo i ništa nije bilo poremećeno. Samo inercija i ne razum je mogla zavapiti za tim otpadom, dok su danas kod reanimiranja lešine u pitanju psihičke smetnje, nekrofilija, outsiderstvo, strast prema antikvarnom i sl. Kad bi netko učinio da egzaltacije nestanu iz ljudskih glava, nitko nebi ni registrirao da sistemu fali neka karika, jer su egzaltacije egzemplarana iracionalnost stare astrologije. Za razliku od domicilnog reda, koji bi nestajanjem ostavio jedan ogroman vakum, koji bi se onda morao iznova osmišljavati. Veli, treba pročitati njih petoro i onda ubrati cjelinski smisao egzaltacija haha, a njih petoro se usraše od naprezanja da materiji dadnu zaokruženi smisao. To je ono protiv čega se epoha bistrenja specijalno borila, to besramno glumetanje razumskog pristupa, a u stvari ljeno slijeđenje golog instinkta štovanja tradicija, znači najbanalnija volja za komforom koja razum razvlači kao žvaku. I onda kad se ne može raciom prodrijeti u smislenost egzaltacija, onda se ubacuje faktor objave (za stupnjeve), anđeoski karakter pred, šta ono bješe?, materijalni ili moralni pad? - racionalnost do mojega. Ma bjaži bre.


Citat
Opet, kakve ovo veze ima sa celom pricom jer i Valens kada prica o znacima prica o uputstvima postavljanje prvog faktora ascendenta u kontekst celine ostalih. Niko nikada nije negirao da u horoskopu koji pocinje ascendentom znak nesto znaci, vec da znak ne znaci ono sto je moderna astrologija postavila kao zakon. Nema jasnih 12 tipova licnosti jer licnost nije odredjena jednim znakom Zodijaka! Osim ascendenta u igri su i planete u aspektu do 3 stepena sa njim, vladar ascendenta, almuten ascendenta, vladar duse i almuten geniture.

Može biti da ti dajem dovoljno povoda da se uvjek kačiš na ličnost, ali sigurno je i to vama TAstrolozima refleks koji ste grupno razvili i kojim karikirate moderniste ili neistomišljenike da bi vam bili bolja meta. Ličnost u svemu tome nije primarna. Iza toga postoji još nešto apstraktnije, do čega se dolazi “morfologijom” fenomena. Kad kažem da je Jarac udaljavanje, opredmećenje, opustošenje, mineralizacija i sl. onda se to odnosi npr. i na poznu fazu okoštavanja (velegradskih) kultura, u smislu Oswald Spenglera, na epohu u umjetnosti u duhu “social realism” (“Neue Sachlichkeit”), zatim na šizodino udaljavanje od vlastitog tjela, pa čak i na čovjeka samog u anropološkom smislu, kao bića koje je za razliku od životinja “udaljeno” od životnog flowa i zato otvoreno-prema-svjetu, kao i na mnogo šta drugo u čemu se fenomenološki ocrtava odgovarajuća pra-slika. Dakle, ličnosti su nevažne, važne su suštine koje se pokazuju u formama i pokretima i to, gle slučaja, upravo u smislu univerzalne fiziognomije pomenutog Spenglera. Način na koji je on pristupao historijskim fenomenima je upravo taj na koji bi astro-simboličar trebao pristupati njegovoj materiji - razumjeti ih iznutra i ne papagajski ponavljati što su stari pisali.

Citat
Takodje, mnoge osobine znakova koje su aktuelne od 20. veka su pridodate na osnovu greske izjednacavanja kuce i znaka pa je tako Sunce u Vodoliji najednom postalo simbol humaniste, pametnjakovica, liberala i revolucionara.

U klasičnoj astrologiji je taj transfer smisla najvjerovatnije bio daleko masovniji nego u modernoj. Tko zna šta se tu sve tkalo jedno u drugo. Kad bacimo oko na mjesečevu simboliku, s jedne strane imamo plodnost, plod, maternica, majka, trudna žena, naslijeđeno; i s druge nešto sasvim drugo i što očigledno nema veze sa nabrojanim, ali očigledno ima sa njegovom kućištu radovanja: promjenjivosti, pokret, promjena, saobraćaj, sestre i sl. koje se veže uz 3. kuću. Ovako nešto nekoherentno jednostavno ne može važiti. Simboli imaju svoje kompaktno jezgro iz kojeg se analogije takoreći same od sebe “odvijaju”. To nije tabela korespodenci ili aforizam nekog mudraca proteklih epoha, nego živa suština koje samo poetski i ne matematički um može doseći. Mjesec ne korespondira samo izvana sa uterusom, nego je uterus njegova suštinska izvedenica, kao i sve komforno skučeno i zatvoreno, što sadrži blizinu, intimu, toplinu - bukvalnu u uterusu, gnjezdu, i bukvalnu i prenesenu u domu, u domovini prenesenu itd. Ta praslika obitavanja kao tjelo u tjelu, biti savršeno neemancipiran u nepodjeljenosti se ponavlja i u fenomenima svjesti. I u gnjezdu, domu, domovini, rodnoj grudi postoji jedna nevidljiva pupčana vrpca putem koje se čovjek (re)vitalizira.

Citat
Ili je Rak kuca, porodica, usta kako ti kazes. Mesec su usta, Rak nisu usta, niti je Rak beba pored kolevke.

Ako se Škorpion, Ovan, Strijelac, Lav dobrim djelom podudaraju sa njihovim domicilnim planetama, zašto bi onda Mjesec bio jedno a Rak nešto u djelovima skoro suprotno? Da nije i Rak oskrnavljen transferom smisla 3. kuće?

Citat
Taktilnost, senzualnost su jednako osobine svih zenskih znakova i zenskih elemenata.

I valentov zluradi Škorpion, ubojica, izdajica, razarač svojine, zločinac, provalnik, trovač, mrzitelj vlastite familije? i valentova Djevica birokrat i knjigovođa? svi čulni i senzualni?


*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #36 poslato: Februar 16, 2018, 02:35:50 posle podne »
Citat
Ja bi prije rekao da je TA u gluposti teško nadmašiva. Da netko uopće slijedi taj somnabulni mix nervozne matematike i apofanije, koji dokazano ne funkcionira, pokazuje jasno koliko se ljudi ne vole suočavati sa realnošću.

Тешко надмашива је само твоја манијакална упорност да презентујеш размјере властитог идиотизма. Ти си доказао да права астрологија не функционише? Кад већ причамо о невољном суочавању са реалношћу....  :D :thumbsup2:

Citat
Grci su moj đoko. Njihov astrološki racionalitet postoji samo u tvojoj mašti. Već sam naveo koliko su ovi običavali kasapiti jedan zodijački znak nasilnim isprobavanjem raznih divizora na njemu. To što su na te kriške i kriškice kačili planetarne sadržaje uhodanim redom ne čini ih racionalnim nego neurotičnim. Morin je glatko odstranio to mrtvo tkivo i ništa nije bilo poremećeno. Samo inercija i ne razum je mogla zavapiti za tim otpadom, dok su danas kod reanimiranja lešine u pitanju psihičke smetnje, nekrofilija, outsiderstvo, strast prema antikvarnom i sl. Kad bi netko učinio da egzaltacije nestanu iz ljudskih glava, nitko nebi ni registrirao da sistemu fali neka karika, jer su egzaltacije egzemplarana iracionalnost stare astrologije.

Влајко каже да су  Грци његов мали ђоко,
то је вапај за великим да избије себи око


Ако је Морин већ глатко одстранио много тога "мртвог" астролошког ткива а егзалтације представљају примјер ирационалности старе астрологије, да ли би био љубазан објаснити зашто им онда тај исти Морин придаје велики значај?  :applause:

Citat
I valentov zluradi Škorpion, ubojica, izdajica, razarač svojine, zločinac, provalnik, trovač, mrzitelj vlastite familije? i valentova Djevica birokrat i knjigovođa? svi čulni i senzualni?

Откад су то ове особине у једном човјеку неспојиве са чулно-сензуалним потребама и квалитетима? Убице и издајице се не јебу нити у томе могу уживати? Књиговође и бирократе не воле свршити? Опет пројектујеш своје сексуалне фрустрације на описе зодијачких знакова?  ::)
« Poslednja izmena: Februar 16, 2018, 02:58:02 posle podne od strane Cor scorpii »
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #37 poslato: Februar 16, 2018, 03:16:27 posle podne »
"Strašno ne? Blasfemija do jaja. Ne dam čak ni nekom rođenom u znaku Raka da bude Rak :-) Da Sunce u znaku nema veze s odgovarujućim tipovima ljudi, sam uz početna kolebanja, otkrio već na početku interesa za astrologijom. Da ASC u znaku s istim nema nikakve veze sam otkrio odmah bez kolebanja.
Ali opet, tih 4x3 tipa koji ni sa čim nemaju veze vidim u metrou i na ulici, strše im svjetonazori iz poza, ali ne kao ličnosti nego kao cjelinske suštine sa svojim posvuda ponavljajućim obrascima. "


Nije strasno, vec je glupo. Pricas o ljudima, ne svemu sto vidis, onda negiras da svedocis o tipovima licnosti, vec "celinskim sustinama". Alo, Pozega, zasto onda celinske sustine ne primenjujes na sve sto vidis, vec samo ljude? "Jedan mali, fiziognomski dio toga sam grubo portretirao i prezentirao na vašem forumu"

Dakle, govoris samo o fiziognomiji, ne tipovima licnosti?

"Sve je jednom bilo prazno i kasnije napunjeno smislom, i to u slojevima jedno preko drugog. I kuće su još banalnija trisekcija kvadranta od zodijakalnih, nastalih iz djeljenja prostora preko vrha, dna neba i horizonata koje su naknadno obilato nabijene smislom, iako su isto tako bestjelesni. Da ih je postalo 12 je simptomatično i u tipološkom smislu. 3x4 je možda već odgovarajuća slutnja, izgubljena u zbrkanim asocijacijama. Smisao se mjenja, raste. U startnoj fazi astrologije su se prostori i vremena obilato mješali. I za elemente se nekad vjerovalo da sadrže 4 taktilne kvlitete, a oni su u stvari samo “eterična” forma agregatnih stanja :-)"


Sa ovim nisi rekao nista, a da ti je 12 simptomaticno sa matricom 4x3 moze da ti bude samo to, simptomaticno, s obzirom da su istoricari resili ovo i zakljucili da se radi o 24 dnevna casa od kojih po dva pripadaju jednoj kuci. Odnosno, kuce horoskopa imaju veze sa dnevnom rotacijom neba. Sad jos da dokucis kako 24 casa rasporediti na 12 kuca.

 "Veli, ne postoji a priori. Jeste vi učili logiku na pravnom fakultetu? Pa valjda postoji upravo samo a priori, jer to što se “omeđi i konkretizira”


Bas se pravimo blesavi jer nas je sramota, zar ne Gnomo? Znas ti odlicno sta sam ja rekla, da znak ne postoji u pojavnosti a priori, vec tek kontekstualno. Aprioran je samo Zodijak van horoskopskog konteksta, ne i konkretan covek, pojava, dogadjaj koji objasnjavas. Nisam li rekla da je znak sve sto moze biti. Znak u horoskopu i znak po sebi nisu isto, odnosno, ne opisuju se isto i zato oni koji su ovo osmisljavali razdvajaju taj nivo prve skice i opstih atributa od nivoa koji se odnosi na mundano, katarhai, natalno i posebne atribute u vezi sa tim.

"Ni jedan moderni astrolog ne misli kao ja da je zodijački znak nešto bez ikakvih relacija."


Nijedan moderni astrolog, nijedan tradicionalni astrolog, nijedan istoricar nauke (jer oni su se prvo bavili istorijom astrologije), samo ti. Na kraju dodjosmo do ovog zakljucka.
" Ličnost i za modernistu nije goli solarni znak, nego skup horoskopskih faktora"



Znaci ipak svedocis o 12 tipova licnosti, ne o, kako ono rece, celinskim sustinama:)))) Tu su ljudi, njihove poze, energije temperamenti, fiziognomije, ali ne kao licnosti, vec kao nesto sto ni sam ne razumes, a sto Valens kojeg si kao citao stavlja u prvi red skica o znaku koji se tada ne odnosi na coveka samo, vec sve u pojavnosti. Cas govoris o opstem, cas o pojedinacnom.
 
"Jel ti to sa tim poređenjima sa Radmanovićima i Bogdanovićima, za koje znaš da nemam pojma tko su, tražiš podršku šire publike da bi svom iskazu dodala mase? :-) Ja bi prije rekao da je TA u gluposti teško nadmašiva. Da netko uopće slijedi taj somnabulni mix nervozne matematike i apofanije, koji dokazano ne funkcionira, pokazuje jasno koliko se ljudi ne vole suočavati sa realnošću. Ne iznenađuje nimalo da su paranoja, zavjera i bogobojažljivost odmah tu u blizini."

Posustajes Gnomo, vidno je da vise nemas snage ni inspiracije da vrtis jedno te isto i bivas uhvacen u nelogicnsti. Verujem da mozda i ne znas ko je Bogdanovic, ali Radmana nema sanse da si omasio jer visis na Dijalozima non-stop. U tom smislu Radmanovica potezem zarad opstenarodnog veselja jer je on, u poslednje vreme, paradigma nase kriticke poente. Nije jedini svakako, ali jeste trenutno aktuelan. On ovo cita pa i zato, uvek se obraduje kada ga prozovem, bude mu toplo oko srca. Sta bi ti pre svih rekao o tradicionalnoj astrologiji je, videli smo, preduslovljeno potpunim neznanjem materije tako da je irelevantno. Nismo mi paranoicni, no se veselimo i zajebavamo sa nadobudnim neznalicama, pa svemu dajemo teatralnu scenografiju.

"Osim toga, mislim da su kuće u konstituiranju današnjih zodijačkih znakova imale sasvim zenemarujuću ulogu. Sendetarne kvalitete se npr. mogu izvući iz suštine mjeseca, kako iz moderno tako i iz onog tradicionalno opisanog, bar iz jedne varijacije njegovog opisa."


Kako da ne, Mesec sedentaran u tradiciji. Hahaha. Najbrze nebesko telo sa najvidljivijim izmenama manifestacije kroz kvalitet svetlosti. No, sta sa ovim? Kuce jesu u vezi sa planetama, a ne znacima, to je tacno pa je MO u radovanju u nomadskoj 3. Bezveze ti je ovo kao i prethodno, o cemu ti pricas jebote.

"Moderna astrologija je prije svega jedan, nespretno izvedeni, zdravorazumski pokušaj da se čovjek riješi besmislenog balasta"


Vrlo nespretan i nesrecan pokusaj ispodprosecnih ljudi da se bave intelektualnim usvajanjem vrlo slozene materije. Ono sto je za tebe besmisleni balast je, zapravo, tezina savladavanja doktrine i, jeste, to sam i rekla kada sam objasnjavala kako su burzuji s pocetka 20. veka resili taj problem. Nece ti poci za rukom da dezavuises poentu pozivom na nekakve smislene i pozitivne konotacije. Jednostavno, radilo se o neadekvatnosti prijemnika. Bas kao kada domacica pokusava od druge da razume kvantnu fiziku. Nije da joj duh ne vrca od znatizelje i zdravog poriva, ali kapaciteti ne daju. Srce hoce, a dupe klokoce.

"Grci su moj đoko. Njihov astrološki racionalitet postoji samo u tvojoj mašti. Već sam naveo koliko su ovi običavali kasapiti jedan zodijački znak nasilnim isprobavanjem raznih divizora na njemu."


Ti si jedini covek na svetu koji tvrdi ovo da Grci nisu bili racionalni u konstrukciji astrologije. Nedostojno je da ti citiram navode doktora nauka koji su celu svoju karijeru posvetili izucavanju porekla astrologije. Pa cim su, kako ti kazes, nasilno isprobavali divizore, zakljucak je da su svemu racionalno pristupali. Jednostavno pitanje iz ovog sledi je sta je Zodijak bio pre Grka? "Veli, treba pročitati njih petoro i onda ubrati cjelinski smisao egzaltacija haha, a njih petoro se usraše od naprezanja da materiji dadnu zaokruženi smisao."

Upravo suprotno, nema naprezanja u pokusaju da se materija objedini i zaokruzi. Grci to nisu radili dok je proces kreacije bio u toku. Tek posto je svrsen dolazimo do nesto celovitiih prezentacija. Naravno, Grci su ti koji su stvorili astroloski Zodijak, veze sa planetama, kuce, aspekte, dostojansta i sve ostale delove tela astrologije tako da pre njih, to sto se tebi cini, nije ni postojalo.

"Može biti da ti dajem dovoljno povoda da se uvjek kačiš na ličnost, ali sigurno je i to vama TAstrolozima refleks koji ste grupno razvili i kojim karikirate moderniste ili neistomišljenike da bi vam bili bolja meta. Ličnost u svemu tome nije primarna. Iza toga postoji još nešto apstraktnije, do čega se dolazi “morfologijom” fenomena. Kad kažem da je Jarac udaljavanje, opredmećenje, opustošenje, mineralizacija i sl."


Naravno da mi dajes povoda jer konstantno govoris o ljudima, a kada o njima govorimo moramo govoriti o licnostima. No, ako govoris o apstraktnijoj prethodnici opet smo na mome. A priorna prethodnica i horoskopska posledica nisu isto. Morfologija fenomena, udaljavanje, opustosenje, minimalizacija, to je sve vrlo nalik prethodnim skicama starih autora. Znaci, ne govoris o 12 tipova licnosti koji postoje pre nego sto su Grci postavili sve ovo kao sistem? Ako tvrdis da Zodijak u astroloskom  kontekstu postoji pre Grka molim te to i dokazi. Bice to sigurno veliko otkrice za istoriju astrlogije.

"Tko zna šta se tu sve tkalo jedno u drugo. Kad bacimo oko na mjesečevu simboliku, s jedne strane imamo plodnost, plod, maternica, majka, trudna žena, naslijeđeno; i s druge nešto sasvim drugo i što očigledno nema veze sa nabrojanim, ali očigledno ima sa njegovom kućištu radovanja: promjenjivosti, pokret, promjena, saobraćaj, sestre i sl. koje se veže uz 3. kuću. Ovako nešto nekoherentno jednostavno ne može važiti. Simboli imaju svoje kompaktno jezgro iz kojeg se analogije takoreći same od sebe “odvijaju”. To nije tabela korespodenci ili aforizam nekog mudraca proteklih epoha, nego živa suština koje samo poetski i ne matematički um može doseći."

Znamo dosta toga vec. Sta kazes, ne moze da vazi nesto tako nekoherentno. Opet, sta bi ti i svi ostali znali o astrologiji bez Grka. Oni su je kreirali. To je njihovo delo. Simboli imaju kompaktno jezgro kazes i to nema veze sa aforizmom starog mudraca? Vidi se da ne znas o cemu govoris. Zar ti verujes da bi ista o astrologiji znao da taj mudrac nije racionalno povezivao zakljucke iz vise nivoa? Nista tvoja poezija ne bi rodila da Grk sve pre tebe davno nije uoblicio, a ti kroz najpovrsnije ucenje pokupio i sada to predstavljas kao intuitivnu tvorevinu koja je potpuno cista u svojoj preduslovljenosti. Kako da ne. Uzeo si delo jedne epohe i sada tvrdis da ono postoji i bez njenih tvoraca. Svasta.

"Ako se Škorpion, Ovan, Strijelac, Lav dobrim djelom podudaraju sa njihovim domicilnim planetama, zašto bi onda Mjesec bio jedno a Rak nešto u djelovima skoro suprotno? Da nije i Rak oskrnavljen transferom smisla 3. kuće?"


Podudara se i on, otkud ti da se ne podudara. Dala sam ti primere za vezu Raka i Meseca. No, nisi ti ponovo celinu razumeo. Znak se kvalifikuje, ne samo kroz domicilnu planetu, vec i planetu egzaltacije, triplicitetne vladare, modalitet, element, godisnje doba kojem pripada, termine, parane i dekanata. To su elementi koji su ucestvovali u kreaciji opisa znaka prema konkretnom horoskopskom kontekstu. Zato je Rak u tradiciji pokretni, puteni bonvivan velikih zudnih i zivotnih apetita jer je Mesec simbol tela i vitalnosti, otelotvorena dusa vezana za zemaljsko i zudno jer je, opet, najblizi u sferama zemlji. Ovo me prethodi filozofski kontekst konstrukcije duse. Kod Grka sve je povezano i da bi se govorilo o dusi mora se razumeti da i dusa ima konstrukciju, polaritet, visi i nizi deo koji se manifestuje u svemu pojavnom. Astrologija se ne moze shvatiti bez filozofskog konteksta iz kojeg je nastala. Jupiter dodaje ekstenzivnost principa pa je covek jos vise zudan za svim onim sto Mesec esencijalno jeste. No, Venera i Mars participiraju preko vodenog tripliciteta. Dekanati svaki deo posebno kvalifikuju. Oni su vremenom integrisani u solarni Zodijak. Moderna je jedan deo znakova izmenila pogresno, sponatno i vrlo povrsno u prenosu, verujuci da su znak i kuca isto. Nisu isto! Navikli ste da je isto, ali to je greska i zato vas tip Raka ne lici na tip horoskopskog Raka nativiteta iz tradicije. Ti si to tako naucio i sada, kada si shvatio da tamo neki ucenjaci tvrde i materijalno dokazuju da kuce i znaci nisu bili isto kod onih koji su astrologiju stvorili, ti sada pokusavas da dezavuises nameru i racio tvorca samo da bi svoje, na koje si navikao, ocuvao. Otud licno izbija iz tebe jer ti ovo sve licno shvatas. Nesto za sta si verovao da razumes perfektno je sruseno. Potezes odbrambene mehanizme. No, svi smo mi prosli kroz to, ja jos 90 ih proslog veka i brzo je to islo kod mene. Nisam psiholog pa necu ulaziti u objansjavanje zasto su neki ljudi vise neotporni na cinjenice od drugih i zasto se iracionalno drze za propale obrasce.

"I valentov zluradi Škorpion, ubojica, izdajica, razarač svojine, zločinac, provalnik, trovač, mrzitelj vlastite familije? i valentova Djevica birokrat i knjigovođa? svi čulni i senzualni?"


Da, sta sa ovim? Zudni su svi zenski i nizi elementi blizi zemlji kao sferi u ukupnj shemi astroloskog univerzuma. I Jarac je zudan znak. No, nisu oni logicirali samo kroz rod znakova i simboliku elmenata kroz njihovu hijerahiju, vec i kroz prizorne slike samih znakova pa su zudni svi zivotinjski, ne samo zenski. Devica je cesto van te konstrukcije jer je ljudski, ali Jarac nije. Vidis da je racionalno.

 




« Poslednja izmena: Februar 16, 2018, 11:46:50 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #38 poslato: Februar 16, 2018, 04:29:03 posle podne »
Moderna astrologija je prije svega jedan, nespretno izvedeni, zdravorazumski pokušaj da se čovjek riješi besmislenog balasta 
Jednako zdravorazumski koliko i ovo tvoje naklapanje

http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #39 poslato: Februar 16, 2018, 04:38:32 posle podne »
Poceo je sa odbranom nekakvih 12 tipova licnosti koji su postojali pre Zodijaka, iako ih niko u istoriji pre Grka ne prepoznaje i ne svedoci o njima, pa je nastavio da brani tezu da je znak isto sto i kuca, onda se upljuvao da dokaze da su kuce glupost, pa da on ne govori o licnostima iako govori o ljudima, da znak postoji bez ijedne reference, da je intuitivan i da on jedini na svetu misli tako. Da Grci nisu nista stvorili i da su neracionalni i da on ne priznaje istorijske cinjenice jer se njemu, eto, tako cini da, iako ne govori o ljudima, govori o tipovima licnosti kroz agregatna stanja. Dodao je da su Vavilonci intuitivno to bolje prepoznali dok nije shvatio da Vavilonci uopste nisu imali astroloski Zodijak i zavrsio u kucinama.Sve u svemu smak pameti.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #40 poslato: Februar 16, 2018, 04:41:39 posle podne »
И тако је од ватреног заговорника знак=кућа Влајко стигао до
Citat
Sto se mene tiče, možeš raditi sa kućama što god želiš, za mene je to jedan zanimljiv teoretski antikvitet, koji ne samo da me suštinski ne dira, nego je i besmisleni konstrukt koji nema nikakvog odnosa sa stvarnošću
  :thumbsup2:  :D

https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Odg: Karakteristike Vodolije pred otkriće Urana
« Odgovor #41 poslato: Februar 16, 2018, 04:45:20 posle podne »
 :thumbsup2:
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com