Natalna svastara

  • 215 Odgovora
  • 124158 Pregleda
Re: Natalna svastara
« Odgovor #195 poslato: Novembar 17, 2013, 04:38:51 posle podne »
Sada mi padaju na pamet dve osobe . Jedna sa Asc u Sco i Marsom u Ribama a druga Asc Rak sa Mesecom u Sco. Obojica su divni momci. Ili ih ja sam mojim Mesecom u Sco tako dozivljavam. Mada svi ljudi koji ih znaju isto to misle o njima. Pre svega pazljivi i nezni, dobri prijatelji. Mene nisu slagala a da ja to znam niti u drustvu vaze za one koji lazu. Nista bestijalno u njima nisam nikada videla. Ja sam mnogo nezgodnija od njih. Vrlo lako se naljutim, uznemirim, razbesnim u meni je stalno neka bura. Isto sta je karakteristicno za Mo u Sco je da to sta se desava u njima retko ko zna. Recimo ja sam uzasno emotivna i osetljiva ali osim ukucana to za mene niko ne bi nikada rekao. I tu dolazi ono sto Natasa kaze da ne moze samo Asc i vl. Asc da se gleda , Mesec itekako opisuje osobu i taj njen unutrasnji svet.

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna svastara
« Odgovor #196 poslato: Novembar 17, 2013, 05:22:51 posle podne »
Mozda se Tanja seti...

Možda  ;D

Centilokvijum Hermesa Trismegistusa:
Citat
9. Nemoj da daješ sud, niti da biraš vreme bilo čega, kada je ascendent u Škorpiji, kao ni kada su uglovi u znacima kratkog ili kosog izlaska, ili kad je Mars na ascendentu. Događaj će biti protivurečan i stvar se neće dobro okončati, pošto je Škorpija znak neistine.

O izgubljenim stvarima i krađama, Antoni Grifin:
Citat
Isto tako, ako je Mesec nesrecan ili u praznom hodu, ili ako je Skorpija na Ascendentu, ili ako je Zmajev rep u prvoj ili sedmoj kuci, ili ako su srecne i nesrecne planete iste snage, sve to oznacava gresku u prosudjivanju i nesrecan ishod pitanja.

U oba slučaja tiče se karte pitanja ili događaja. Obješnjenje za takvo shvatanje verovatno leži u činjenici da je Sc znak MO pada koji je duša pitanja, situacija u nekom generalnom smislu i konsignifikator pitača.
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2013, 05:37:37 posle podne od strane Tanja »
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #197 poslato: Novembar 17, 2013, 06:06:21 posle podne »
Sada mi padaju na pamet dve osobe . Jedna sa Asc u Sco i Marsom u Ribama a druga Asc Rak sa Mesecom u Sco. Obojica su divni momci. Ili ih ja sam mojim Mesecom u Sco tako dozivljavam.

Nista samostalno, po sebi, nece dati definitivan odgovor. Malefik u vezi sa Sc na asc, zapecatice negativne signifikacije znaka, benefik ce ih skrenuti na vanpersonalno ili ih ublaziti u velikoj meri. Ovde se to odnosi kako na poziciju planete u znaku, tako i na blizak aspekt do 3 stepena prema asc. Nemojte nikada zaboraviti dekanatske i terminske preraspodele, kao ni dvanaestine. Vladar asc kao nosilac artikulacije znaka ascendenta u pravcu primarne motivacije, za sebe ce ispricati pricu. Nije isto imati SA u Sc u drugom, prvom ili trecem dekanatu, bez dodira benefika i istog tog SA u istoj poziciji uz benefika. Veoma vazno za razumeti. Svaki detalj, izbrojte ih prema utisku. Takodje, ponavljam jos jednom, ne samo domicilni, vec i drugi vladari iz znaka kao i eventualni almuten, reci ce ponesto o motivaciji same osobe, ali ne i obavezno u vezi sa karakterom i snagom da se izbori protiv svojih demona. Za samosvenost te vrste trazi se snazna potvrda iz 9. kuce, odnos MO i ME, solidna solarna integracija i sve to u kontekstu prvopomenutih nijansi stepena ascendenta. Samo jedna razlicita stvar, ponekad i monomorija, skrenuce karakter u drugom pravcu. Kada govorimo o licnosti mi govorimo o mnogo cemu. O temperamentu, motivu, intelektu, emocionalnom kapacitetu i kvalitetu, moralnom ustrojstvu koje donekle ima veze sa duhovnim kapacitetom licnosti. Ovo poslednje povelike veze ima sa onim sto sam tek dotakla u poslednjem tekstu o gnozi i veri. Izvan razvijenog duhovnog kapaciteta, nema ni dobre osobe po tradiciji. Duhovni kapacitet nema veze sa intelektualnim i ova je stvar vanredno suptilna. Pored znaka na ascendentu, njegovog vladara, MO i ME, 9. kuce, gledaju se jos tacka fortune, duha i tacka baze koja je u Frolijevoj interpretaciji isto sto i Pavla iz Aleksandrije, tacka ljubavi. Odnos, tacnije, povezanost dusevnog i duhovnog nivoa licnosti odrazava se kroz VE tacku, tacku ljubavi ili tacku baze. Gledajte i tu tacku u ukupnom skoru, uz sve prethodno receno da biste izveli zakljucak o tome da li je ili ne neko karakterno vise na ispravnom nego losem putu. Retki su veoma dobri, ali ih ima i tu se ne radi uvek o blagoj naravi, daleko je slozenije. Integracija svih nabrojanih faktora dace okvirni utisak o ovome. Hajat pominje i tacku vere, ali kako je ona u vezi sa MO i ME, podrazumeva se kao deo tog korpusa. Ne moramo govoriti o odnosu MO i SO, u vezi je sa pricom o tackama. Ja poznajem solidan broj Sc na ascendentu i ima tu svakojakih borbi sa licnim manama i porivima, ima vise i manje svesnih imperativa da se sa tim mora izboriti. Moja najbolja drugarica ima asc u poslednjem dekanatu Sc i MO u prvom dekanatu znaka i svasta nesto, ima i zavisti i hronicnog poredjenja sa drugima, velike zudnje da se visoko poleti. Njen vladar je MA na pocetku Vi obuhvacen SO iz 9. Veliki ego i vitalno nezadovoljstvo postignutim, ali i veliki samopregor prema stvarima duha i interesima te vrste. Zaista, njeno SO iz 9. koje obuhvata MA jednako steti i koristi. I veliki je putnik, nikada mirna. I nema dece, kaze Hefestion za taj deo Sc da je u nesreci zbog dece. MO u 12. ili 1. gledamo oba, ali 120 VE iz Ca u 8. Osim ginekoloskih muka i operacija, ova VE joj labavi voljnost jer ne prihvata MO u Sc, ali je to benefik pa ce ublaziti eventualnu zlocu u njoj. Ima svacega, nije crno-belo, ali procenjujem da domicilno SO u 9. spasava karakter i duh jer prema dvanaestinama asc tu dolazi. Tacka duha je tacno na mc-u, dominira natalom, ali ne vidi svog valdara koji je r i udaljava se od SO. I bas tako, stalno za sebe govori kako je neposlusanje njen prvi greh. Ne ume da se savije, ego presnazan...Racionalizuje stvari, ali sustina je u "ja sam bolja od drugih"...ME, vladar tacke duha r u Le, u izvlacenju iz SO orbisa. Ovo izvlacenje i povlacenje kod nje se prilicn razvilo u pravcu prepoznavanja velikih licnih mana. Svakodnevno se bori sa sobom. Neki ostanu nizvodno sa losim delovima svoga bica, neki uspeju da prepoznaju i da se donekle izbore. I jedni i drugi mogu imati isti dekanat, isti termin, istog znaka na asc.
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2013, 06:10:08 posle podne od strane Natasa »
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #198 poslato: Novembar 17, 2013, 06:37:20 posle podne »
Tanja, kada pominjes Centilokvijum, ajde pronadji mi molim te, bicu ti zahvalna jer ja nemam vremena da prelistavam sve aforizme, jedan koji govori o tome da se prominentan svetovno ne moze biti bez da se natal ukrsti sa mundanim ciklusom, mundanom kartom. Prepricavam, nista bukvalno. Znam da sam procitala, mislim da je u drugoj polovini teksta, ali nisam sigurna. Treba mi. Mislim da govori o karti sizigijuma, ali ni tu nisam sigurna da dobro pamtim, moze biti i da je neku drugi mundani ciklus u pitanju.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Natalna svastara
« Odgovor #199 poslato: Novembar 18, 2013, 01:27:00 posle podne »
Hvala ti na iscrpnom odgovoru i posebno hvala na primeru jer se iz primera najbolje vidi kako u praksi treba nesto primeniti.

*

Van mreže Abyss

  • ***
  • 33
    • Abyss
Re: Natalna svastara
« Odgovor #200 poslato: Novembar 18, 2013, 01:30:28 posle podne »
Mislim da je bio jedan da će osoba rođena u podne kada Sunce prelazi iz Riba u Ovna biti poznata samo na konto ovog jednog pokazatelja. Ne znam misliš li na taj?

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #201 poslato: Novembar 18, 2013, 01:39:28 posle podne »
Ne taj. Mislim da je u vezi sa sizigijumskim ili ingres horoskopom prema natalnom. Potrazicu kada stignem ponovo ako me Tanja ne preduhitri.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Tanja

  • *****
  • 310
    • AstroSensa
Re: Natalna svastara
« Odgovor #202 poslato: Novembar 18, 2013, 10:00:09 posle podne »
Tanja, kada pominjes Centilokvijum, ajde pronadji mi molim te, bicu ti zahvalna jer ja nemam vremena da prelistavam sve aforizme, jedan koji govori o tome da se prominentan svetovno ne moze biti bez da se natal ukrsti sa mundanim ciklusom, mundanom kartom. Prepricavam, nista bukvalno. Znam da sam procitala, mislim da je u drugoj polovini teksta, ali nisam sigurna. Treba mi. Mislim da govori o karti sizigijuma, ali ni tu nisam sigurna da dobro pamtim, moze biti i da je neku drugi mundani ciklus u pitanju.

Pregledala sam ove Hermesove aforizme i nisam uspela da nađem ništa što bi mi dalo ideju šta tačno tražiš.
Pregledala sam i Ezrine, pa i Bethemove (ili kako se već čita) za slučaj da si na njih mislila, i opet mi ništa nije bilo u tom fazonu.

E sad, u Ptolomejevom centilokvijumu ima nešto, samo ne znam da li je to ono što tražiš:

46. Excellent prosperity is designd in men's geniture from the fixed stars, and from the angles of the preceding lunations, and from the degree of the Part of Fortune *, when the degree ascending at the birth chances to be the same.

*Debora ovde daje komentar:
Ashmand says the kingdom's Part of Fortune, which makes more sense. His translation reads:
"In nativities much happiness is conferred by the fixed stars; and also by the angles of the new Moon, and by the place of a kingdom's Part of Fortune, should the ascendant be found in any of them."
However, Coley is probably more correct in referring to the angles of the preceding lunation rather than the new Moon, since if a chart was preceded by a full Moon that would have been the effective preceding lunation.

Odnosno, posmatra se (ako sam dobro razumela) da li ascendent natala pada na neku fiksnu zvezdu ili neki od uglova prethodne sizigije ili na tačku fortune neke od karta da li sizigije ili karte države, zavisno od prevoda.
« Poslednja izmena: Novembar 18, 2013, 10:02:28 posle podne od strane Tanja »
"Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge." M. Selimović

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #203 poslato: Novembar 19, 2013, 07:34:08 pre podne »
Moze biti da je taj, ne pamtim nekretnice, ali lunaciju da. Izrondacu ja to kada budem imala vremena.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže alea

  • *****
  • 160
Re: Natalna svastara
« Odgovor #204 poslato: Decembar 29, 2013, 10:33:14 pre podne »
Imam pitanje u vezi Lilijeve tabele sa zodijackim stepenima:svetlim, tamnim, dimnim, praznim, jamnim, slabim,srecnim, gde moze da se pronadje nesto vise o toj podeli?
Pokusavam da pohvatam sta konkretno ti stepeni znace, procitala sam i kod Bonatija da pridaje znacaj stepenima, ali nisam pronasla konkretno tumacenje, ali sam prnasla jednu raspravu Natase i Cora u kojoj pisu o tome.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #205 poslato: Decembar 29, 2013, 11:04:19 pre podne »
Tumace se onako kako je Lili objasnio. Poreklo im je veoma staro, egipatsko iako je tesko razgraniciti vavilonsko od egiptatskog obzirom da je iz Vavilona simultano u vise navrata i dva pravca tekao prenos astrologije. Ka Grckoj i ka Egiptu i onda se sve sintetizovalo kroz helenski hegemoni pokret. Poreklo je u vezi sa spherom barbarica, egipatskim opisom nebesa i srecnim i nesrecnim danima, prostim gatanjima na pravu loptu. Prenete su u grcku astrologiju kao i lunarne kuce i tako ih mozes i prihvatiti. Te kuce, obzirom da su vezane za sferu nekretnica, mozes pomerati prema precesijskom pomaku ili fiksirati kao sto mnogi rade. Dakle, radi se o nekretnicama u vezi sa faktorima horoskopa iz davnih nekih pozicija na nebu i uzimas ih tako kao da se nisu ni pomerile. Iz ovog razloga neki veruju da je veoma zastarela, ali ne mora se tako gledati vec, kao sto rekoh, kao lunarne kuce. Ja sam i demonstrirala na par primera da rade nista manje od ostalih astroloskih pravila. Osim kod Lilija, stoje, u nesto izmenjenoj varijanti, u Birunijevim Elementima i Sonerovom Opusculumu. Mozes ih koristiti i u horarnoj i u natalnoj kada, kao i za sve fine detalje koji postoje u TA, osetis da su ti potrebni kao pomocno sredstvo kada ne mozes da odlucis ili kada, prosto, osetis da ih mozes "potegnuti".
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Natalna svastara
« Odgovor #206 poslato: Decembar 29, 2013, 11:13:07 pre podne »
Dodao bi jooš, da u ta vremena, ljudi su imali potrebu da ono što kažu to i znači, za razliku od danas kad se pino priča, malo kaže, bukvalno sledi značenja kroz simboliku reči+simbolika planete, i eto slimboličke slike događanja
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa

*

Van mreže Abyss

  • ***
  • 33
    • Abyss
Re: Natalna svastara
« Odgovor #207 poslato: Januar 19, 2014, 02:00:06 posle podne »
Šta bi po tradiciji moglo da ukaže na gluvoću ili na probleme sa sluhom uopšte?

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Natalna svastara
« Odgovor #208 poslato: Januar 19, 2014, 03:47:52 posle podne »
SA je sluh i usi. Ostecen SA na uglu ili u vezi sa 6. ili tackom aflikcije...
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

Re: Natalna svastara
« Odgovor #209 poslato: Februar 16, 2014, 07:37:11 posle podne »
Pozdrav majstorima. Moja dilema je kako se po Ptolomejvim pravilima radi rektifikacija blizancima, s obzirom da je isti prenatlni sizigijum i da li su razlicita pravila kada su blizanci istog pola ili ne ?