Helenistička astrologija

  • 51 Odgovora
  • 35864 Pregleda
*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #30 poslato: Mart 01, 2013, 05:14:27 posle podne »
Probajte da zbrojite terminske dispozicije prema 7 planeta, asc i fortuni. Mozda dodjete do zanimljivih zakljucaka. Sada mi je palo na pamet. Recimo, moj asc prema Ptolomejevoj raspodeli Zodijaka, pada u ME termin, fortuna u VE termin, ME u ME termin, VE u ME termin, SA u ME termin, JU u VE termin, SO u SA termin MA u SA termin i MO u MA termin. Od 9 faktora, 4 su u ME terminima, u SA terminima 2, dva u VE i 1 u MA. Dominira ME. Mozda moze biti zanimljivo.

Cini se da su i "dispozitorstva" ili racunanje "almutenstva" arapska nadavka koja potice od Ptolomeja ali se ne pominje nigde pre Ptolomeja. Valens ne prica o nikakvim "dispozicijama". Ali nema veze, samo sam hteo da uputim na ovo jer je tematika "Helenisticka Astrologija".

Kod mene marker sata po Egipatskim granicama pada u granice Kronosa.
Sreća pada u granice Afrodite. Selena pada u granice Hermesa, Ares u svoje Aresove granice, Kronos u Hermesove konfine ili granice, Afrodita u konfine Aresa, Zevs u konfine Hermesa, Hermes u konfine Zevsa i Helios u konfine Hermesa.
Hermes ima čak 5 konfine.
Ares 2.

Definitivno Hermes probija :smiley:

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #31 poslato: Mart 01, 2013, 05:16:31 posle podne »
Terminska, triplicitetna, domicilna, egzaltacijska dispozicija su moji termini sa kojima radim. Nigde to nisam procitala.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #32 poslato: Mart 01, 2013, 05:24:20 posle podne »
Terminska, triplicitetna, domicilna, egzaltacijska dispozicija su moji termini sa kojima radim. Nigde to nisam procitala.

Aha. Ali ovo sa dispozicijama i almutenstva konfine je interesantna stvar. Jer zaista, kod mene Hermes probija a to je ocito po eto ovo moje interesovanje za Hermesovske tematike u zivotu.
Jesi li sama dosla do ove tehnike?

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #33 poslato: Mart 01, 2013, 05:25:09 posle podne »
Kako god da okrenem, nema da mrdnem od ME/MA kombinacije kao dominantne. ME u 1., duada MA na njemu  ::)

Hahaha Ares - bog rata koji u ovaj slucaj ratuje Recima!  :D

*

Van mreže Abyss

  • ***
  • 33
    • Abyss
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #34 poslato: Mart 01, 2013, 05:29:38 posle podne »
Egipatski set:
Asc, ME - MA
SO, MA, JU - ME
MO - na ganici MA i VE, al neka bude VE
VE - SA
SA, PoF - JU

Asc je verovatno u granici SA, ali računam po službenom vremenu.
I kod mene dominira ME što je možda i dobro jer je mislim najbolje položena planeta kod mene.

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #35 poslato: Mart 01, 2013, 05:30:42 posle podne »
Rekoh vam. Palo mi je na pamet dok sam citala tvoj poslednji post u vezi sa terminima. Nista posebno, ideja na blic. U srpskom ne mogu da nadjem odgovarajucu zamenu. Dispozicija mi tako lezi, pitka je i direktna. Kada pogledam sve moguce etimologije ove latinske reci, sasvim odgovara. Spontano sam do toga dosla.

Ovo u vezi sa sticajnim (almutenskim) terminskim faktorom. Ostavlja se na logiciranje da li ga ograniciti na personalne faktore samo (SO,MO, asc i fortuna) ili na sve planete. Nebitno  u sustini. Samo razmisljam.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #36 poslato: Mart 01, 2013, 05:34:28 posle podne »
Rekoh vam. Palo mi je na pamet dok sam citala tvoj poslednji post u vezi sa terminima. Nista posebno, ideja na blic. U srpskom ne mogu da nadjem odgovarajucu zamenu. Dispozicija mi tako lezi, pitka je i direktna. Kada pogledam sve moguce etimologije ove latinske reci, sasvim odgovara. Spontano sam do toga dosla.

Ovo u vezi sa sticajnim (almutenskim) terminskim faktorom. Ostavlja se na logiciranje da li ga ograniciti na personalne faktore samo (SO,MO, asc i fortuna) ili na sve planete. Nebitno  u sustini. Samo razmisljam.

Da, super, znaci Inspiracija  ;D
Ali ima logike :thumbsup: Da, mozda i trebamo probati sa ogranicenje na personalnim faktorima, kao na primer: marker-sata, vladar marker-sata, Helios, Selena i Sreča,
U tom slučaju imam ovako:
Marker-Sata - Kronos.
Vladar Marker-Sata, Selena u Hermesove konfine.
Helios u Hermesove konfine.
Selena kao svetlo, u hermesove konfine.
Sreča u Afroditine konfine.

Svakako Hermes izbija  :smiley:

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #37 poslato: Mart 01, 2013, 05:40:25 posle podne »
Kod mene onda sticaj rasplinut. Jedino ako uvrstim u racunicu i vladara sata pa pogledam gde pada, ME dobija prevagu kroz dve pozicije.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #38 poslato: Mart 01, 2013, 06:02:25 posle podne »
A da li neko ima dve planete u natalnoj karti, koje su unutar 3 porcija aplikaciju bilo telesno ili putem figure u granice sa koje vlada isti planet?
Na primer Ares u 13-tu porciju Škorpijona i Zevs u 16-tu porciju Škorpijona, obe su planete u granice Hermesa dok Ares aplicira Zevsu unutar tri porcije: to se zove Susedstvo, ili Neighboring (možda "Susedni"), i akcentira ili intenzivira te planete. Ovo je veoma zanimljiv helenistički astrološki koncept.
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 06:06:37 posle podne od strane Ile »

*

Van mreže Cherry

  • *****
  • 258
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #39 poslato: Mart 01, 2013, 06:15:54 posle podne »
Ile, Misliš kada postoji aplikacija dve planete koje su u istom terminu? A terminski vladar ih vidi i aspektuje? Ili nešto drugo?


Što se tiče terminskih vladarstava ako računam 5 ličnih faktora onda je najviše Ve, a moguće da i Me, ako je asc u Me terminu
Asc- Me ili Ju (nisam još sigurna)
vladar Asc- Ma
Sunce- Ve
Mesec-Me
Fortuna-Ve
+vladar sata- Ma

Ako uvedemo i vladara sata onda se i Ma javlja dva puta

A sa svim planetama dobijamo i dva puta Sa (Me i Ma termini) i jednom JU (Ju u svom terminu)
Tako da je kod mene prilično ujednačeno..

*

Van mreže Cor scorpii

  • *****
  • 244
  • ARS LONGA VITA BREVIS
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #40 poslato: Mart 01, 2013, 06:52:11 posle podne »
Citat
Sta je Smit po formalnom obrazovanju. Nemojte linkove, molim vas. Kratko, sta je zavrsio?


Mozda je lakse navesti ono sto nije zavrsio  :D

http://www.astro.com/astro-databank/Schmidt,_Robert
https://klasicnaastrologija.wordpress.com/
https://7heavenastrology.wordpress.com/
Psalm 14:1  The fool hath said in his heart, there is no God.
Proverbs 9:10 The fear of the LORD is the beginning of wisdom

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #41 poslato: Mart 01, 2013, 07:32:33 posle podne »
Ajmo da nastavimo na tvoju poslednju inicijativu u vezi sa aspektima do 3 stepena, a preko terminske dispozicije (oprosti Ile, ali ovo je moj jezik i protiv toga ne mogu). ;)

Ja nemam planete u takvoj vezi, ali imam ME u okviru 3 stepena (u potencijalnoj aplikaciji jer je usporen pred r ciklus) 120 prema asc. Oba faktora u ME terminima. VE, takodje, na pola stepena do perfekcije sa stepenom asc, oba preko ME termina.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Ile

  • *****
  • 313
    • Beyond The Heaven
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #42 poslato: Mart 01, 2013, 07:41:23 posle podne »
Ajmo da nastavimo na tvoju poslednju inicijativu u vezi sa aspektima do 3 stepena, a preko terminske dispozicije (oprosti Ile, ali ovo je moj jezik i protiv toga ne mogu). ;)

Ja nemam planete u takvoj vezi, ali imam ME u okviru 3 stepena (u potencijalnoj aplikaciji jer je usporen pred r ciklus) 120 prema asc. Oba faktora u ME terminima. VE, takodje, na pola stepena do perfekcije sa stepenom asc, oba preko ME termina.

Aha, znači ti gledaš u Ptolomejove granice.
Onda vidiš, u takav slučaj, Hermes je intenzivirajuči faktor, što me i ne čudi kod tebe.
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 08:29:17 posle podne od strane Natasa »

*

Van mreže Nataša

  • *****
  • 1570
    • www.tradicionalnaastrologija.com
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #43 poslato: Mart 01, 2013, 07:46:57 posle podne »
Jesam, ja sam od pocetka u njegovom filmu. Tako mi se zapatilo i to sledim. Iako ne volim Aristotela narocito (daleko vise Platona), shvatila sam da je Klaudije, svesno ili nesvesno, potegao neke platonisticke ideje.
astrološki tekstovi, izrada horoskopa, škola astrologije
www.tradicionalnaastrologija.com

*

Van mreže Miki

  • *****
  • 587
    • Astrologija.online
Re: Helenistička astrologija
« Odgovor #44 poslato: Mart 02, 2013, 09:08:48 posle podne »
A propos Šmita, da ne budem pogrešno shvaćen ovo nije poziv za novu diskusiju već za razmišljanje oko čega se trebaju lomiti koplja ili ne

Post height=9by Robert_Schmidt on Mon Mar 09, 2009 10:29 am I do not have any manuscripts. In my work I have had to rely on the descriptions that the editors of the critical editions give in their Latin prefaces.

Pitanje je bilo da li je imao neke originalne spise na osnovu kojih je utvrdio nešto, pitao ga je batko Kolev
http://astrologija.online/

Robert Zoller:But in order for that to happen, I had to clear a lot of rubbish out of the way. The rubbish was New-Age astrology, New-Age ideas about magic, New-Age ideas about alchemy, and things of that sort. Which are all cul-de-sa